Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestickuppsättning 11549446



*

nr 1154 9446


Bestickuppsättning

135 delar, silver, Finland


Kondition: monogram

Utrop:

14.000 kr

Såld:

14.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 januari 2018
kl 18:32:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/12 22:11:10 1      7.600 kr
29/12 13:18:07 2      7.200 kr
29/12 13:18:07 1      7.400 kr (Budbetjänt)
4/1 15:05:55 3      7.600 kr
4/1 15:05:55 1      7.600 kr (Budbetjänt)
8/1 15:30:22 4      13.500 kr
8/1 17:00:48 1      8.200 kr
8/1 17:00:48 4      8.400 kr (Budbetjänt)
8/1 17:48:53 5      8.600 kr
8/1 17:48:53 4      8.800 kr (Budbetjänt)
8/1 17:49:02 5      9.000 kr
8/1 17:49:02 4      9.200 kr (Budbetjänt)
8/1 18:07:45 6      10.500 kr
8/1 18:07:45 4      11.000 kr (Budbetjänt)
8/1 18:08:12 6      13.000 kr
8/1 18:08:12 4      13.500 kr (Budbetjänt)
8/1 18:08:32 6      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: besticksuppsättning bestickuppsättning europa europeisk finland matbestick norden nordeuropa nordisk silver ädelmetall
  • 8277 Brickor
    6 st, nysilver, Runda. Diameter: 40-46 cm
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 jan kl 20:32
  • 8275 Brickor
    med handtag, 3 st, omkring 1900, nysilver. Längd: ..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 jan kl 18:16
  • 8036 BrödskÃ¥l
    Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
    Aktuellt bud: 6.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 jan kl 19:21




Ladda ner broschyr