Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestick 16285088



*

nr 1628 5088


Bestick

nysilver, Spetsmodell, ca 60 del


Utrop:

500 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 juni 2024
kl 20:24:11


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/6 06:30:22 1      100 kr
17/6 13:54:49 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick matbestick nysilver pläter silver spetsmodell ädelmetall
  • 8210 Bestick
    25 delar, 1950-tal, GENSE, 1(12 + 7 + 6 del). Läng..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 juli kl 19:23
  • 8104 Bestick
    56 delar, nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 juli kl 19:32
  • 8062 Bestick
    nysilver, diverse, bland annat skaldjursbestick
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 juli kl 19:52




Ladda ner broschyr