![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestick 6159057
*
nr 615 9057
Bestick
Märtha, 20 st, silver K Anderson 1933 (G8), knivar med rostfritt blad, längd kniv ca 25, 5 cm, längd sked ca 18, 5 cm, monogram V H (proveniens konstnär Viktor Holmgren - konstnär Leo Holmgrens pappa)
Utrop:
300 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 december 2009
kl 19:08:13
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/11 18:00:03
1
350 kr
16/11 20:06:28
2
350 kr
16/11 20:06:42
2
400 kr
16/11 20:57:29
1
550 kr
23/11 16:03:00
3
600 kr
6/12 18:28:16
4
Vinnande bud
7/12 17:39:54
3
700 kr
7/12 17:40:39
3
800 kr
7/12 17:41:15
3
1.000 kr
7/12 19:01:47
5
1.400 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick matbestick monogram v h märtha silver ädelmetall
-
6178 Dessertgafflar
silver, 6+ 6+ 1+ 1 sked. Längd: 11,5-14, vikt: 150..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:29
-
6024 Gräddkanna
+ sockerskål, 2 delar, silver, Sheffield, England...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:26
-
5244 Kaffeservis
+ uppläggningsfat, 8 delar, nysilver, Webster Wilc..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:09
-
6175 Kaffeskedar
silver, 12 st, Finland. Längd: 12,5 cm, vikt: 155 ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6067 Parfymbrännare
1800-tal, silver, (12 löt), trähandtag. Höjd: 20 c..//
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:46
-
4126 Parti silver
smycken, diverse
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:41
*
Bestick
nr 615 9057
Bestick
Märtha, 20 st, silver K Anderson 1933 (G8), knivar med rostfritt blad, längd kniv ca 25, 5 cm, längd sked ca 18, 5 cm, monogram V H (proveniens konstnär Viktor Holmgren - konstnär Leo Holmgrens pappa)
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 1.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 december 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
16/11 18:00:03 | 1 | 350 kr |
16/11 20:06:28 | 2 | 350 kr |
16/11 20:06:42 | 2 | 400 kr |
16/11 20:57:29 | 1 | 550 kr |
23/11 16:03:00 | 3 | 600 kr |
6/12 18:28:16 | 4 | Vinnande bud |
7/12 17:39:54 | 3 | 700 kr |
7/12 17:40:39 | 3 | 800 kr |
7/12 17:41:15 | 3 | 1.000 kr |
7/12 19:01:47 | 5 | 1.400 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick matbestick monogram v h märtha silver ädelmetall
-
6178 Dessertgafflar
silver, 6+ 6+ 1+ 1 sked. Längd: 11,5-14, vikt: 150..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:29 -
6024 Gräddkanna
+ sockerskål, 2 delar, silver, Sheffield, England...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:26 -
5244 Kaffeservis
+ uppläggningsfat, 8 delar, nysilver, Webster Wilc..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:09
-
6175 Kaffeskedar
silver, 12 st, Finland. Längd: 12,5 cm, vikt: 155 ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6067 Parfymbrännare
1800-tal, silver, (12 löt), trähandtag. Höjd: 20 c..//
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:46 -
4126 Parti silver
smycken, diverse
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:41