bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestick 12235013



*

nr 1223 5013


Bestick

60 delar, silver, 1920. Vikt: 3600 g ca


Utrop:

9.000 kr

Såld:

8.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 december 2018
kl 19:54:11


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/11 19:14:35 1      7.800 kr
28/11 11:50:07 2      7.800 kr
28/11 11:50:07 1      7.800 kr (Budbetjänt)
28/11 11:52:05 2      8.000 kr
6/12 10:12:35 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 10 dec

Silver

På Tema Silver i december har vi samlat svenskt, engelskt, finländskt, franskt, holländskt, persiskt, ryskt, tyskt, amerikanskt och österrikiskt högklassiskt och dekorativt, silver från bland annat CG ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick matbestick silver ädelmetall
  • 1194 Bestick
    102 delar, Modell Chippendale, silver. Längd: 15-21,5
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:06
  • 1004 Bestick
    12+ 12 delar, CG Hallberg, silver och agat. Längd:..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 18:56
  • 1190 Bestick
    24 delar, silver
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 18:46
  • 1185 Bestick
    39 delar, Sterlingsilver, CG Hallberg, 1950-tal. L..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:41
  • 2008 Bestick
    4 delar, silver, "Uppsala", salladsbestick + osthy..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 18:18
  • 1113 Bestick
    68 delar, silver, silver, Rosenholm, Jacob Ängman...//
    Aktuellt bud: 5.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:13




Ladda ner broschyr