bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestick 12044582



*

nr 1204 4582


Bestick

26 delar, silver, Franska Liljan, SCAN, 1978


Utrop:

2.400 kr

Såld:

2.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 september 2018
kl 18:13:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/9 21:38:35 1      Vinnande bud
15/9 22:22:12 2      2.600 kr
15/9 22:22:12 1      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick franska liljan matbestick scan silver ädelmetall
  • 7305 Bestick
    2 + 3 + 1 delar, silver, 1800-tal. Längd: 17-22 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 juli kl 20:39
  • 7170 Bestick
    52 delar, Rosenholm, silver, längd, 11-20 cm ca.
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 juli kl 19:44
  • 7301 Bestick
    nysilver, diverse
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 juli kl 20:35




Ladda ner broschyr