bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestick 12234054



*

nr 1223 4054


Bestick

54 delar, silver, Danmark. Vikt: 2000 g ca


Utrop:

4.000 kr

Såld:

4.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 december 2018
kl 18:30:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/11 19:13:40 1      3.200 kr
7/11 23:23:10 2      Vinnande bud
19/11 08:38:38 3      4.400 kr
19/11 08:38:38 2      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 10 dec

Silver

På Tema Silver i december har vi samlat svenskt, engelskt, finländskt, franskt, holländskt, persiskt, ryskt, tyskt, amerikanskt och österrikiskt högklassiskt och dekorativt, silver från bland annat CG ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick danmark dansk dansk design danska danskt europa matbestick norden silver skandinavien skandinavisk ädelmetall
  • 1194 Bestick
    102 delar, Modell Chippendale, silver. Längd: 15-21,5
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:06
  • 2008 Bestick
    4 delar, silver, "Uppsala", salladsbestick + osthy..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:18
  • 1113 Bestick
    68 delar, silver, silver, Rosenholm, Jacob Ängman...//
    Aktuellt bud: 5.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:13
  • 1055 Bestick
    silver, Rosenholm, 58 delar, Bruttovikt ca 1949g, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:26
  • 1081 Bestick i scha..
    12 + 11 delar, Silver (835), Sent 1800-tal. Vikt: ..//
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:58
  • 1009 Bestickuppsätt..
    55 delar, Chippendale, silver, bruttovikt 2250 g, ..//
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:07




Ladda ner broschyr