bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestick 12044186



*

nr 1204 4186


Bestick

24 delar, silver, Cohr, Vikt ca, 1300g.


Utrop:

3.000 kr

Såld:

3.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 september 2018
kl 20:47:59


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/9 13:34:03 1      2.800 kr
17/9 17:26:00 2      3.200 kr
17/9 20:43:00 3      Vinnande bud
17/9 20:43:58 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick cohr matbestick silver ädelmetall
  • 7305 Bestick
    2 + 3 + 1 delar, silver, 1800-tal. Längd: 17-22 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 juli kl 20:39
  • 7170 Bestick
    52 delar, Rosenholm, silver, längd, 11-20 cm ca.
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 juli kl 19:44
  • 7301 Bestick
    nysilver, diverse
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 juli kl 20:35




Ladda ner broschyr