Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestick 16165033



*

nr 1616 5033


Bestick

16 delar, silver, Chippendale. Längd: 18-22, vikt: 860 gr


Utrop:

3.000 kr

Såld:

5.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 april 2024
kl 19:16:19


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/4 11:12:00 1      4.800 kr
25/4 19:59:15 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick chippendale matbestick silver ädelmetall
  • 3367 Bestick i etui
    36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 18:48
  • 3220 Fruktbestick
    kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 19:37
  • 3003 Matbestick
    nysilver, 48 delar. Märkta ARG 800. 12 st matgaffl..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 20:39




Ladda ner broschyr