bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 12411021



*

nr 1241 1021


Bägare

2 st, silver. Höjd: 6-13 cm. Vikt: ca 185 g


Konditionsrapport: 1 graverad

Utrop:

600 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 mars 2019
kl 19:20:21


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/3 06:34:48 1      150 kr
15/3 16:48:28 2      400 kr
17/3 09:06:53 3      300 kr
17/3 09:06:53 2      350 kr (Budbetjänt)
17/3 19:43:02 4      400 kr
17/3 19:43:02 2      400 kr (Budbetjänt)
18/3 11:08:08 5      450 kr
18/3 13:18:49 6      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare silver ädelmetall
  • 1123 Bägare
    silver, Bengt Collin, Uppsala 1744. Höjd: 8,5. Vik..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 maj kl 19:43
  • 1137 Bägare
    silver, Carl Petter Åberg, Arboga 1811. Höjd: 10 c..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 maj kl 20:26
  • 3304 Bägare
    silver, ISM, STOCKHOLM 1895. Höjd: 8, VIKT: 79 G
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 maj kl 20:38
  • 1140 Bägare
    silver, Lid. Höjd: 6,5. Vikt: 32 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 maj kl 20:49
  • 7729 Bägare
    silver, Uppsala 1800-talets slut. Höjd: 8. Vikt: 61 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 maj kl 18:59
  • 7668 Bägare
    silver. Höjd: 7. Vikt: 44
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 maj kl 20:04




Ladda ner broschyr