bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 12411021



*

nr 1241 1021


Bägare

2 st, silver. Höjd: 6-13 cm. Vikt: ca 185 g


Konditionsrapport: 1 graverad

Utrop:

600 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 mars 2019
kl 19:20:21


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/3 06:34:48 1      150 kr
15/3 16:48:28 2      400 kr
17/3 09:06:53 3      300 kr
17/3 09:06:53 2      350 kr (Budbetjänt)
17/3 19:43:02 4      400 kr
17/3 19:43:02 2      400 kr (Budbetjänt)
18/3 11:08:08 5      450 kr
18/3 13:18:49 6      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 300 kr
  Göteborg 300 kr
  Helsingfors 300 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare silver ädelmetall
  • 7015 Bägare
    silver, Lorenz Vick, Ulricehamn, 1778. Höjd: 11 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 38 dagar
    29 april kl 19:40
  • 7016 Bägare
    silver. Uppsala, 1700-tal. Otydliga Stämplar. Höjd..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om 38 dagar
    29 april kl 19:42
  • 1507 Kopp
    + bägare, silver. Höjd: 6 cm ca, 1934. Vikt: ca 71..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 mars kl 19:20




Ladda ner broschyr