SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 6961005
nr 696 1005
Bägare
silver, Johan Pettersen, Söderhamn, 1762, höjd: 8, Delvis förgyllning
Utrop:
1.000 kr
Såld:
850 kr
måndag 9 maj 2011
kl 19:53:12
9/5 18:18:04
800 kr
9/5 19:48:12
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver