Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Beaker 15328295



*

nr 1532 8295


BEAKER

silver, Flygare, 1805, gilded on the inside. Height: 7, 5 cm,


silver, Flygare, 1805, invändigt förgylld. Vikt: 110 g, Höjd: 7,5 cm


Estimate:

600

Sold:

SEK 1200

Auction date:

Monday April 3 2023
at 18:26:01


  • Bid history
Time Bidder Bid
29/3 13:22:20 1      400 kr
29/3 21:19:31 2      350 kr
29/3 21:19:31 1      400 kr (Robot)
29/3 21:19:36 2      450 kr
31/3 20:05:06 3      500 kr
2/4 16:27:31 4      600 kr
3/4 13:52:22 5      700 kr
3/4 18:18:32 6      Vinnande bud
3/4 18:19:35 2      900 kr
3/4 18:19:35 6      1.000 kr (Robot)
3/4 18:21:01 2      1.100 kr
3/4 18:21:01 6      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare flygare invändigt förgylld silver ädelmetall
  • 8212 PUNCH BOWL
    + copper, 13 pieces, nickel silver, rococo style, ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:33
  • 8107 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm. Weigh..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:43
  • 8242 JARDINIERE
    nickel silver, Art Nouveau, late 19th - early 20th..//
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:56




Ladda ner broschyr