GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Assietter 4482135
*
nr 448 2135
Assietter
12 st, svarta, Lillemor Mannerheim, Gefle, 50-tal, svarta
Utrop:
300 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 januari 2007
kl 16:00:00
- Budhistorik
- Tema
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter desserttallrik gefle lillemor mannerheim svarta svensk keramik svenska keramiker tallrikar
-
2041 Assietter
+ burkar med lock, 4 + 2 delar, Stig Lindberg (191..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 20:38
-
7112 Assietter
10 st, Arabia, Taika. Diameter: 20 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:20
-
7043 Assietter
12 st, grönt glas. Diameter: 21 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:40
*
Assietter
nr 448 2135
Assietter
12 st, svarta, Lillemor Mannerheim, Gefle, 50-tal, svarta
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 januari 2007 |
- Budhistorik
- Tema
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter desserttallrik gefle lillemor mannerheim svarta svensk keramik svenska keramiker tallrikar
-
2041 Assietter
+ burkar med lock, 4 + 2 delar, Stig Lindberg (191..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 20:38 -
7112 Assietter
10 st, Arabia, Taika. Diameter: 20 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:20 -
7043 Assietter
12 st, grönt glas. Diameter: 21 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:40