Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Ask 10739143



*

nr 1073 9143


Åke Holm

(1900-1980), Sverige


+ flaska, Åke Holm (1900-1980), Höganäs, diameter: 13 cm


Åke Holm, född 1900, död 1980, svensk keramiker och skulptör.

Utrop:

500 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 5 december 2016
kl 19:55:25


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/12 08:29:52 1      100 kr
4/12 21:06:14 2      150 kr
5/12 18:30:57 3      250 kr
5/12 19:47:33 4      300 kr
5/12 19:47:56 3      400 kr
5/12 19:48:27 4      400 kr
5/12 19:48:27 3      400 kr (Budbetjänt)
5/12 19:48:45 4      500 kr
5/12 19:49:15 3      600 kr
5/12 19:50:04 4      700 kr
5/12 19:50:26 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Åke Holm

Åke Holm, född 1900, död 1980, svensk keramiker och skulptör.

Läs mer om Åke Holm
  • Läs mer...
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ask flaska höganäs keramik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige åke holm
  • 7123 Ask
    + skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:05
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:47
  • 6537 Blyerts
    Augusta Askergren. Signerad, daterad 1860, Rinkest..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:22
  • 7129 Skål
    Orrefors, Savann, design: Ingegerd Råman (f. 1943)..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:28
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:18
  • 3054 Skulptur
    Monica Backström (1939-2020), Sverige. Kosta Boda,..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:23




Ladda ner broschyr