ÖVRIGT / Smycken / Armband + 3898152
*
nr 389 8152
Armband +
ring , båda silver med sten, Lindström
Utrop:
300 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 december 2005
kl 16:00:00
- Budhistorik
- Läs mer...
Karl Lindström (1865-1936)
Porslinsmålare och keramiker. En av Rörstrands främsta konstnärliga medarbetare vid förra sekelskiftet. Anställd från 1878-1931.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: armband båda silver med sten lindström ring smycken vintage
-
4282 Armband
14k, ej stämplar, med berlock & opal. Vikt: 11g br..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:30
-
4280 Armring
14k, med briljanter & grön sten, ej stämplar. Vikt..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:46
-
4124 Granatsmycken
7 delar, Halsband + ring + 1 par örhängen+ 2 brosc..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:37
-
4281 Halsband
14k, ej stämplar. Längd: 56 cm, vikt: 7,3g ca
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:37
-
3326 Örhängen
1 par med pärla, Vikt: 3 g. Längd: 2 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:48
-
3454 Örhängen
Ett par, 14k guld, med pärla, Bruttovikt: 3,6 g
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:54
*
Armband +
nr 389 8152
Armband +
ring , båda silver med sten, Lindström
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 december 2005 |
- Budhistorik
- Läs mer...
Karl Lindström (1865-1936)
Porslinsmålare och keramiker. En av Rörstrands främsta konstnärliga medarbetare vid förra sekelskiftet. Anställd från 1878-1931.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Porslinsmålare och keramiker. En av Rörstrands främsta konstnärliga medarbetare vid förra sekelskiftet. Anställd från 1878-1931.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: armband båda silver med sten lindström ring smycken vintage
-
4282 Armband
14k, ej stämplar, med berlock & opal. Vikt: 11g br..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:30 -
4280 Armring
14k, med briljanter & grön sten, ej stämplar. Vikt..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:46 -
4124 Granatsmycken
7 delar, Halsband + ring + 1 par örhängen+ 2 brosc..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:37
-
4281 Halsband
14k, ej stämplar. Längd: 56 cm, vikt: 7,3g ca
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:37 -
3326 Örhängen
1 par med pärla, Vikt: 3 g. Längd: 2 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:48 -
3454 Örhängen
Ett par, 14k guld, med pärla, Bruttovikt: 3,6 g
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:54