bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Aftonväska 12511094



*

nr 1251 1094


Aftonväska

silver. Vikt: 181g.


Utrop:

1.000 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 april 2019
kl 18:45:56


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/4 15:20:46 1      700 kr
29/4 18:40:47 2      Vinnande bud



  • Tema
  • 29 apr

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: aftonväska silver ädelmetall
  • 7286 Bägare
    2 st, silver 1800 + 1792. Höjd: 6-9
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 20:17
  • 7285 Bägare
    silver, 1900-tal. Höjd: 19
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 20:16
  • 1123 Bägare
    silver, Bengt Collin, Uppsala 1744. Höjd: 8,5. Vik..//
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 19:43
  • 1137 Bägare
    silver, Carl Petter Åberg, Arboga 1811. Höjd: 10 c..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 20:26
  • 1140 Bägare
    silver, Lid. Höjd: 6,5. Vikt: 32 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 20:49
  • 7729 Bägare
    silver, Uppsala 1800-talets slut. Höjd: 8. Vikt: 61 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 18:59




Ladda ner broschyr