Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Dessertbestick 13581535



*

nr 1358 1535


Dessertbestick

silver, 28 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1960-70-tal, Diplomat, 12 gafflar, 12 knivar, 4 st smörknivar. Längd: ca 16 cm, bruttovikt: ca 1070g


Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 2 november 2020
kl 19:38:08


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grun­dades i Stockholm 1867.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: dessertbestick diplomat silver ädelmetall
  • 9094 Bestick
    12 del med silverskaft. Längd: 18,5 cm, vikt:
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:54
  • 9093 Bestick
    silver, 4+ 3 delar. Längd: 13-14,5, vikt: 125 gr ca
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:10
  • 9260 Bestickuppsätt..
    37 delar, silver, Cohr, Modell Sachsisk, (12+ 12+ ..//
    Aktuellt bud: 15.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:14
  • 9259 Bestickuppsätt..
    96 delar, silver, WA Bolin, monogram. Längd: 14,5-..//
    Aktuellt bud: 55.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:51
  • 9305 Brickor
    2 par, Nysilver. Längd: 65-67 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:13
  • 9306 Brickor
    3 st, nysilver, l- 57-62 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:44




Ladda ner broschyr