SILVER & METAL / Silver / Dessert cutlery 13581535
nr 1358 1535
DESSERT CUTLERY
silver, 28 pieces, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1960-70-tal, Diplomat, 12 gafflar, 12 knivar, 4 st smörknivar. Length: ca 16 cm, gross weight: ca 1070g,
Withdrawn
Monday November 2 2020
at 19:38:08
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.