SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Dessertbestick 13581535
*
nr 1358 1535
Dessertbestick
silver, 28 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1960-70-tal, Diplomat, 12 gafflar, 12 knivar, 4 st smörknivar. Längd: ca 16 cm, bruttovikt: ca 1070g
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 2 november 2020
kl 19:38:08
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: dessertbestick diplomat silver ädelmetall
-
9094 Bestick
12 del med silverskaft. Längd: 18,5 cm, vikt:
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:54
-
9093 Bestick
silver, 4+ 3 delar. Längd: 13-14,5, vikt: 125 gr ca
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:10
-
9260 Bestickuppsätt..
37 delar, silver, Cohr, Modell Sachsisk, (12+ 12+ ..//
Aktuellt bud: 15.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:14
-
9259 Bestickuppsätt..
96 delar, silver, WA Bolin, monogram. Längd: 14,5-..//
Aktuellt bud: 55.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:51
-
9305 Brickor
2 par, Nysilver. Längd: 65-67 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:13
-
9306 Brickor
3 st, nysilver, l- 57-62 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:44
*
Dessertbestick
nr 1358 1535
Dessertbestick
silver, 28 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1960-70-tal, Diplomat, 12 gafflar, 12 knivar, 4 st smörknivar. Längd: ca 16 cm, bruttovikt: ca 1070g
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 2 november 2020 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: dessertbestick diplomat silver ädelmetall
-
9094 Bestick
12 del med silverskaft. Längd: 18,5 cm, vikt:
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:54 -
9093 Bestick
silver, 4+ 3 delar. Längd: 13-14,5, vikt: 125 gr ca
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:10 -
9260 Bestickuppsätt..
37 delar, silver, Cohr, Modell Sachsisk, (12+ 12+ ..//
Aktuellt bud: 15.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:14
-
9259 Bestickuppsätt..
96 delar, silver, WA Bolin, monogram. Längd: 14,5-..//
Aktuellt bud: 55.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:51 -
9305 Brickor
2 par, Nysilver. Längd: 65-67 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:13 -
9306 Brickor
3 st, nysilver, l- 57-62 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:44



