Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Wood engraving 14077238



*

nr 1407 7238


Annie Bergman

(1889-1987), Sverige


Annie Bergman (1889-1987), Sweden. Signed, Liljor i parken. Subject: 25x19, outer dimensions including frame: 32x24,


WOOD ENGRAVING, Signerad, Liljor i parken. Motivet: 25x19, yttermått inklusive ram: 32x24 cm


Annie Bergman, Swedish painter born 1889 in Liège, Belgien, dead 1987 in Stockholm.

Estimate:

600

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday July 5 2021
at 19:42:06


  • Bid history
Time Bidder Bid
5/7 19:31:13 1      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Annie Bergman

Annie Bergman, Swedish painter born 1889 in Liège, Belgien, dead 1987 in Stockholm.

Read more about Annie Bergman
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: annie bergman etsningar grafik liljor i parken linoleumsnitt svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige träsnitt
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr