KONST / Skulptur & konsthantverk / Schackspel 9581096

nr 958 1096

Bo Åke Adamsson

(f. 1941), Sverige

Schackspel, Bo Åke Adamsson (f. 1941). 32 schackpjäser signerade BoÅke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. Patinerad och förgylld brons/mässing, höjd: 13‑24 cm. Schackbrädet signerat Bo-Åke Adamsson samt märkt i trycket Skultuna Mässings Bruk 1607, färglitografi, 99 x 97 cm

Kondition: 1 pigg saknas, 1 pigg lös

Bo Åke Adamsson, svensk målare, skulptör och grafiker född i Stockholm 1941.

Utrop:

120.000 kr

Såld:

100.000 kr

måndag 27 april 2015
kl 18:52:37

26/4 08:05:11 1      Vinnande bud

  • Klassiska
  • 27 apr

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Bo Åke Adamsson

Läs mer om Bo Åke Adamsson