MISCELLANEOUS / Mirrors / Mirror 16751022

nr 1675 1022

MIRROR

rococo, med antikt spegelglas, 220x97 cm, wear, lösa delar.

Rokoko, med antikt spegelglas, 220x97 cm

Condition: slitage, lösa delar

25000

SEK 20000

Monday January 27 2025
at 20:58:16

27/1 20:53:10 1      Vinnande bud

  • Klassiska
  • Jan 27

Klassiska

Read more about Klassiska
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.