ÖVRIGT / Speglar / Spegel 16751022
nr 1675 1022
Rokoko, med antikt spegelglas, 220x97 cm
Kondition: slitage, lösa delar
Utrop:
25.000 kr
Såld:
20.000 kr
måndag 27 januari 2025
kl 20:58:16
27/1 20:53:10
- Klassiska
27 jan
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.