TEMA 20- & 30-tal den 27 april 2009


Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.

  • Sortera efter 



  • 6001 Ampel
    "D 79" Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Faja..//
    Såld: 450 kr

    Såldes den 27 april 2009
  • 6056 Bägare
    2 st, tenn och nysilver, Stockholmsutställningen 1..//
    Såld: 300 kr

    Såldes den 27 april 2009
  • 6027 Böcker
    2 st, ”Farväl till Funtionalismen!”, Hans Asplund,..//
    Såld: 100 kr

    Såldes den 27 april 2009
  • 6024 Bricka
    Gense, rostfritt stål, rund med två handtag, delv..//
    Såld: 500 kr

    Såldes den 27 april 2009
  • 6004 Bricka
    rostfri med bakelithandtag Sverige 1930-tal, längd..//
    Såld: 550 kr

    Såldes den 27 april 2009
  • 6044 Bricka
    rostfri, Funkis 1930-tal, Pressbolaget Eskilstuna ..//
    Såld: 350 kr

    Såldes den 27 april 2009
  • 6018 Druvsax
    Silver, Funkis, längd: 13
    Såld: 400 kr

    Såldes den 27 april 2009
  • 6060 Fat
    2 st, Louise Adelborg Rörstrand för Stockholmsutst..//
    UTGICK 

    Auktionen avslutas

    27 april kl 18:37
  • 6023 Fat
    Ivar Ålenius Björk Ystads Brons, cirkeldekor i rel..//
    Såld: 100 kr

    Såldes den 27 april 2009
  • 6034 Fat
    och skål Edvin Ollers (1888-1959) för Elme 1930, ..//
    Såld: 300 kr

    Såldes den 27 april 2009
  • 6003 Fat
    Svenskt Tenn Stockholm 1932 (F8), tenn, runt, myck..//
    Såld: 1.100 kr

    Såldes den 27 april 2009
  • 6037 Fåtöljer
    ett par, A.W. Nilssons Fabriker, Malmö ca 1930, r..//
    Såld: 1.100 kr

    Såldes den 27 april 2009
  • 6069 Matbord
    bonad björk, höjd 76 cm, diameter 115 cm
    UTGICK 

    Auktionen avslutas

    27 april kl 18:54
  • 6059 Memoriablia
    3 del kuriosa Stockholmsutställningen 1930; två fa..//
    UTGICK 

    Auktionen avslutas

    27 april kl 18:36
  • 6058 Memoriablia
    3 del kuriosa, Stockholmsutställningen 1930; två v..//
    UTGICK 

    Auktionen avslutas

    27 april kl 18:35
  • 6028 Musik
    4 del , ”Boken om Ernst Rolf ”, 1933, ”JAZZ- PIANI..//
    Såld: 100 kr

    Såldes den 27 april 2009
  • 6054 Nålmärken
    4 st, Stockholmsutställningen 1930, 1 st silver, ..//
    UTGICK 

    Auktionen avslutas

    27 april kl 18:33
  • 6057 Notblad
    1920-30-tal, ca 17 stycken
    Såld: 550 kr

    Såldes den 27 april 2009
  • 6021 Skål
    tenn GAB E8 (1931) reliefdekor längd 29 cm
    Såld: 450 kr

    Såldes den 27 april 2009
  • 6039 Skänk
    NK Nordiska Kompaniet 1930-tal, längd 140 cm, djup..//
    UTGICK 

    Auktionen avslutas

    27 april kl 18:23
  • 6043 Soffa
    4 delar Funkis, brun klädsel, slitage
    Såld: 300 kr

    Såldes den 27 april 2009
  • 6049 Termos
    Funkis 1930-tal bakelit glas, höjd 22 cm
    UTGICK 

    Auktionen avslutas

    27 april kl 18:29
  • 6046 Tidskrifter
    inbundna årgångar (3 st) av Svensk Form: 1932, 193..//
    Såld: 1.900 kr

    Såldes den 27 april 2009
  • 6047 Tidskrifter
    inbundna tyska tidskrifter (3 st) : Deutsche Kunst..//
    Såld: 700 kr

    Såldes den 27 april 2009
  • 6026 Vas
    ”D 9 / 0” Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs F..//
    Såld: 1.900 kr

    Såldes den 27 april 2009
  • 6035 Vas
    Elis Bergh Kosta 1937, graverad dekor naken Kvinna..//
    Såld: 500 kr

    Såldes den 27 april 2009
  • 6002 Vas
    tenn 1932 (F8), höjd 22 cm, rund vas med funkisdek..//
    Såld: 900 kr

    Såldes den 27 april 2009




Ladda ner broschyr