Visning: fredag 28/6, lördag 29/6, söndag 30/6 och måndag 1/7
veckoauktion den 1 juli 2024
Visning: fredag 28/6, lördag 29/6, söndag 30/6 och måndag 1/7
-
6123 Matta
Kashmar, 300x385 cm
Utrop: 25.000 kr
Pris just nu 19.500 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 20:02
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:49 -
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:03 -
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:16
-
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:20 -
2032 Akvarell
Veronica Leo (f. 1935), Sverige. "Snöflickan, ur s..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:39 -
5016 Ampel
Karl Johanstil, mässing. Diameter: 56 cm. Höjd: ca..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:42
-
6131 Amplar
ett par, Rörstrand, Alf Wallander (1862-1914), Sve..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:11 -
6148 Ankare
Järn. Höjd: 105 cm
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:24 -
6153 Arbetsbänk/sid..
Furu. Bredd: 118 cm, djup: 21 cm, höjd: 77 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:20
-
5309 Askfat
på ställning, 1950-tal. Höjd: 80 cm
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:53 -
6236 Assietter
12 st, Paragon, England, "Tree of Kashmir"
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:59 -
6322 Assietter
8+ 6 st, Kaj Franck (1911-1989), Notsjö, Finland. ..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:50
-
5175 Fåtöljer
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Svartbetsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 65 cm. Djup: ca 63 cm. Höjd: 77 cm, sitthöjd: ca 38 cm
Utrop: 9.000 kr
Pris just nu 7.800 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 18:59
-
6239 Assietter
9 st, Glas. Diameter: 17 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:48 -
6156 Bänkar
2 st, Fällbara ben. Längd: 220 cm
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:24 -
6331 Bestick
ca 40 delar, Folke Arström (1907-1997), Sverige. "..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:16
-
6011 Biblioteksstege
England. Höjd: 114 cm
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:36 -
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Utrop: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:25 -
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:30
-
6080 Blandteknik
Eigil Thorell (1933-2010), Sverige. Signerad, date..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:16 -
6286 Blandteknik
Gunilla Sköld, modell. Signerad, daterad -84. Blan..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:08 -
6303 Blandteknik
Hans Björn. Signerad, daterad -84, komposition. Bl..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:59
-
6204 Blandteknik
Jean-Pierre Vielfaure (1930-2015), Frankrike. Sign..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:11 -
5267 Blandteknik
Lars-Olof Gynning (1920-2003), Sverige. Katt. Blan..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:30 -
5268 Blandteknik
Lars-Olof Gynning (1920-2003), Sverige. Signerad m..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:32
-
6183 Matta
Gabbeh Golsang, 260x361 cm
Utrop: 9.000 kr
Pris just nu 6.800 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 19:12
-
6097 Blandteknik
Mollie Faustman (1883-1966), Sverige. (tillskriven..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:10 -
6297 Blandteknik
Oidentifierad konstnär. Signerad -63,42x56 cm, ytt..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:30 -
6265 Blandteknik
Oidentifierad konstnär. Signerad, blandteknik, dat..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:48
-
2029 Blandteknik
Signe von der Esch (1934-2022), Sverige. "FÃ¥ngad"...//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:38 -
5198 Bokhylla
Betsad Furu. Bredd: 70 cm, djup: 25 cm, höjd: 140 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:42 -
6113 Bokhylla
med lådor Ulferts. Bredd: 61 cm, djup: 43 cm, höjd..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53
-
5188 Bokhylleskåp
2 st. Bredd: 90 cm, djup: 42 cm, höjd: 191 cm, nyckel
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:46 -
5141 Bokverk
2 st, 1742, "Ethica Mathematica", Anders Wahlström..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:58 -
6085 Bonbonjär
Johansfors Glasbruk, Glob. Diameter: 14 cm. Höjd: ..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:33
-
6221 Bord med plåtb..
omkring 1900, diameter: 45, höjd: 52 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:49 -
6310 Bordslampa
EAE, glas i fot, mässing. Höjd: 52 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:35 -
6216 Bordslampa
Firma Svenskt Tenn, trä, med skärm stensöta. Höjd:..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:16
-
6340 Ring
18k guld. Vitguld, tvillingsmodell, med pärla och smådiamanter. Ringmått: 17, Vikt: 7 g
Utrop: 7.000 kr
Pris just nu 5.800 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 20:37
-
6015 Bordslampa
Luceplan, Italien, design: Meda/Rizzatto, höjd: 55 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:51 -
5275 Bordslampa
mässing, Arvid Böhlmark, Stockholm. Höjd: 56 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:07 -
6099 Bordslampa
Studio Åhus, glas / metall. Höjd: 38 cm
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:18
-
6245 Bordslampfot
mässing, Bergbom. Höjd: 35 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:45 -
6063 Bordslampfot
Tenn, klot uppburet av tre örnar. Höjd: cm. Höjd: ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:24 -
6247 Bordslampfötter
2 st, Falkenberg. Höjd: 37-41 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:37
-
6230 Bordslampfötter
Ett par, "Aneta", mässing. Höjd: 59 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:46 -
5310 Bordslampfötter
ett par. Höjd: ca 40 cm
Utrop: 400 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:46 -
5272 Bordslampor
3 st, "Gåvan". Höjd: 54 cm
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:40
-
5258 Bordslampor
Ett par, Bavaria, porslin. Höjd: ca 35 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:38 -
6128 Bordspendyl
1800-tal, ryttare med hund, bronserad mässing, ema..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:22 -
6044 Bordspinglor
4 st, glas. Höjd: 12-19 cm
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:55
-
6185 Matta
Gabbeh Ghobi, 204x291 cm
Utrop: 6.000 kr
Pris just nu 4.400 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 19:33
-
6170 Bordstelefoner
2 st
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53 -
5110 Bordsur
Ny-Louis seize, omkring 1900, Marmor. Längd: 37 cm..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:36 -
5134 Brasskärm
1800-tal, broderad, träram, 146x86 cm
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:29
-
6217 Bricka
+ 2 tabletter+ 6 tabletter
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:43 -
6282 Butlerstray
idegran. Längd: 87 cm, djup: 64 cm, höjd: 48 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:27 -
6112 Byrå
Ek, Sigurd Göransson, Fröseke. Bredd: 57 cm, djup:..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:39
-
6224 Byrå
Louis XV-stil, gallerkant, intarsia, mässingsdekor..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:32 -
5109 Byrå
Louis XVI-stil, intarsia, stenskiva. Bredd: 125 cm..//
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:33 -
6222 Byrå
Senbarock, kompletterad, senare benställning. Bred..//
Utrop: 2.600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:59
-
5200 Byrå
Teak, 1960-tal. Bredd: 82 cm, djup: 41 cm, höjd: 8..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:46 -
5202 Byrå/underskåp
Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors. B..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:47 -
5137 Byråar
+ skiva, 3 delar, Rand, Design: Claesson Koivisto ..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:39
-
6184 Matta
Gabbeh Ghobi, 206x290 cm
Utrop: 6.000 kr
Pris just nu 4.400 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 19:41
-
6284 Cake stand
höjd: 88 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:53 -
5262 Champagneglas
4 st, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "Helena",..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:54 -
6229 Coaster
silver, (0,900). Diameter: 11 cm, vikt: 140 gr
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:23
-
6058 Coctailset
7 delar, bruntonat glas. Höjd: 6-24 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:06 -
6312 Collage
Oidentifierad konstnär. Komposition, monogramsigne..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:38 -
6157 Däcksstol
Teak+ fotpall
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:07
-
6231 Damarbetsbord
Gustaviansk. Stil, mahogny, mässingsdekor. Bredd: ..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:20 -
6178 Dessertgafflar
silver, 6+ 6+ 1+ 1 sked. Längd: 11,5-14, vikt: 150..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:29 -
6060 Dockskåp
med möbler, bland annat badkar, piano, fladdermusf..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:01
-
6288 Emmafåtölj
Röd velourklädsel
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:54 -
6028 Etagebord
omkring 1900, Betsad björk. Bredd: 43 cm, djup: 43..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:16 -
6240 Etagebord
omkring 1900, mahogny. Bredd: 46 cm, djup: 34 cm, ..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:43
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, blandteknik, Marin med fyr och fartyg, 34x38 cm, yttermått inklusive ram: 45x50 cm
Utrop: 5.000 kr
Pris just nu 3.800 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 20:25
-
5303 Etsning
Carl Larsson (1853-1919), Sverige. "Den glada fest..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:17 -
5215 Etsning
Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Signerad, nu..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:02 -
6004 Etsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:35
-
6073 Etsning
Karta, Södermanland, bladets mått: 50x58 cm, ytter..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:59 -
6192 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Elefant. Sign..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:49 -
6041 FÃ¥glar
+ skål, Höganäs. Höjd: 4-6 cm
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:05
-
6201 Färgetsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 100 ex,..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:54 -
6209 Färglitografi
Antonio Segui (1934-2022). Signerad, numrerad 26/9..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:18 -
6283 Färglitografi
Bengt Eriksson, "Narkissos". Signerad. Färglitogra..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:32
-
5020 Färglitografi
Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, n..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:47 -
6296 Färglitografi
Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Sig..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:10 -
6012 Färglitografi
Frédéric Iriarte (f. 1963). Signerad, numrerad 81/..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:49
-
6186 Matta
Gabbeh Ghobi, 170x247 cm
Utrop: 5.000 kr
Pris just nu 3.400 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 18:30
-
5142 Färglitografi
Gunnar von Gegerfelt (1926 - 2012), Sverige. Utsik..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:08 -
6138 Färglitografi
Helmut Mantel (1925-1979), Sverige. Signerad, numr..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:11 -
6013 Färglitografi
Jan Andersson (f. 1955), Sverige. Signerad, numrer..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:59
-
6197 Färglitografi
Jan Cremer. Signerad, daterad 69, Hot dog, mm50x71..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:12 -
4186 Färglitografi
Kejsar Calle Sunesson (f. 1926), Sverige. Brudpar...//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:52 -
6199 Färglitografi
Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sverige. Signera..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:42
-
6007 Färglitografi
Lars Eklind. Signerad, numrerad 50/100, daterad -5..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:55 -
6200 Färglitografi
Oidentifierad konstnär. Signerad. Färglitografi. B..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:22 -
6309 Färglitografi
Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numre..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:16
-
5005 Färglitografi
Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Soldag på N..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:37 -
6205 Färglitografi
Sam Middleton (1927-2015), USA. Signerad, numrerad..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:35 -
6198 Färglitografi
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Tillskrive..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:24
-
6027 Ljusstakar
Ett par, silver, otydliga stämplar. Höjd: 23 cm, vikt: 800g ca
Utrop: 3.600 kr
Pris just nu 3.000 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 19:11
-
6314 Färglitografi
Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Man & häst..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:24 -
5059 Färglitografi
Timo Solin (f. 1947), Sverige. Signerad, daterad 1..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:25 -
5139 Färglitografier
3 st, Lena Grundén, Hönsfåglar. Signerade, oramade..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:49
-
2130 Färglitografier
3 st, Stina Sunesson (1925-1998), Sverige. Signera..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:41 -
3030 Färglitografie..
Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. "Svensk s..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:35 -
6042 Fat
3 st, Gabriel, fiskar, glaserad stengodslera. Läng..//
Utrop: 300 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:19
-
6021 Fat
3 st, Ingela Benson & Ulrica Hydman Vallien, Dia 3..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:41 -
6053 Fat
4 st, Kina, Blåvitt kompaniporslin, Diameter: 8-16 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:49 -
6235 Fat
silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1962. Diameter:..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:43
-
4257 Fåtölj
Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:06 -
5090 Fåtölj
Howard modell
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:31 -
6077 Fåtölj
Seat-up, OH Sjögren, Tranås, benställning i björk,..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:54
-
6115 Soffa
+ Fåtölj, Aristokrat, Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Längd: 198 cm
Utrop: 4.000 kr
Pris just nu 2.800 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 19:34
-
5175 Fåtöljer
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien,..//
Utrop: 9.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:59 -
4255 Fåtöljer
ett par, Nyrokoko
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:04 -
5098 Figuriner
2 st, Kgl Dansk samt B&G. Höjd: 18-20 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:01
-
6166 Figuriner
3 st, Spanien. Höjd: 17-30 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:29 -
6057 Fisktallrikar
12 delar, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt ha..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:43 -
6034 Flakonger
2 st, Italien. Längd: 6-9 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:10
-
6120 Fotografier
erotiska motiv, omkring 1900
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:55 -
6233 Fotoram
silver, F Holm, 1904,20x11. Vikt: 95 gr ca
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:50 -
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15
-
6098 Fruktservis
7 delar, Bo Fajans. Längd: 17-26 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:06 -
6294 Gardiner
ett par + 3 kuddar, Jobs handtryck, modell "Tulpan..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:17 -
6329 Gardiner
Ett par, linne, 130x215 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:30
-
6137 Matsalsgrupp
7 delar, Åfors, design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd: 140 cm, djup: 100 cm, höjd: 74. + 2iläggx55 cm
Utrop: 5.000 kr
Pris just nu 2.800 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 20:19
-
6159 Gavlar
till trädgårdssoffa, Järn. Höjd: 61 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:18 -
6307 Glas
11 st, "Mambo", Vicke Lindstrand (1904-1983), Sver..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:57 -
6043 Glasfrukter
9 st, 4-22 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:57
-
3067 Glasservisdelar
28 delar, Elis Bergh (1881-1954), Sverige. "Kent",..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:49 -
6258 Golvlampa
1960-tal, teak. Höjd: 115 ca
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:10 -
6295 Golvlampa
nutida, morian. Höjd: 215 cm
Utrop: 4.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:30
-
6076 Golvlampor
Ett par, FAB märkt 63651, reglerbar ljuspunkt, mäs..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:01 -
6252 Golvlampor
Ett par, mässing. Höjd: 160 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:41 -
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:12
-
6024 Gräddkanna
+ sockerskål, 2 delar, silver, Sheffield, England...//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:26 -
6206 Grafiska blad
6 st, Offset, Holländska konstnärer, 1971, Signera..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:57 -
6029 Halskedja
18k guld. Med hänge, 18k med briljant ca 0,2 ct. L..//
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.400 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:38
-
6295 Golvlampa
nutida, morian. Höjd: 215 cm
Utrop: 4.000 kr
Pris just nu 2.800 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 20:30
-
5126 Hängen
3 st, 18 k vitguld med briljanter. Vikt: 1,75 gr b..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:08 -
6068 Hänglås
2 st, Polhem, metall. Längd: 10 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:28 -
4190 Hänglås
Antikt, järn. Med nyckel, Längd: 26 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:05
-
5106 Hängskåp
1800-tal. Bredd: 66 cm, djup: 28 cm, höjd: 68 cm
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:22 -
6143 Hängskåp
Furu. Bredd: 46 cm, djup: 18 cm, höjd: 64 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:37 -
6193 Högtalare
Ett par, Skantic. Diameter: 32 cm, höjd: 47 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:58
-
5289 Hörnväggskåp
mahogny, 1800-tal. Höjd: 58 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:28 -
5244 Kaffeservis
+ uppläggningsfat, 8 delar, nysilver, Webster Wilc..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:09 -
6305 Kaffeservis
17 delar, porslin, Rosenthal, Studio-linie, 8 kaff..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:29
-
6175 Kaffeskedar
silver, 12 st, Finland. Längd: 12,5 cm, vikt: 155 ..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15 -
3248 Kamera
Leica, DBP Ernst Leitz, GMBH, Wetzlar, Germany, Nr..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:43 -
6214 Kanna
+ 5 glas, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Höjd: 1..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:05
-
6188 Matta
Kelim Afghan, 257x307 cm
Utrop: 3.600 kr
Pris just nu 2.400 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 19:44
-
6238 Karaff
+ tillbringare, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. J..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:03 -
6220 Karaffer
3 st, med silverbeslag. Höjd: 17-33 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:56 -
6228 Karmstol
+ pall, rokokostil, bemålade
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:04
-
6154 Karmstol
Böjträ
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:07 -
6130 Karmstolar
+ stolar, 2 + 6 st, rokokostil
Utrop: 1.200 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:51 -
6147 Karmstolar
4 st, Pinn
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:09
-
6141 Karmstolar
ett par
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:23 -
4171 Karmstolar
ett par, rokokostil, fast stoppad rygg och sits, s..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:37 -
6110 Klaffbord
Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bredd: 40+ 2x..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:47
-
5181 Klaffbord
England, Idegran. Pelarfot, Bredd: 63 + 2x68. Djup..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:17 -
6293 Klaffbord
på trissor, med låda. Bredd: 42 + 2 klaffar om 26 ..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:07 -
6334 Konsolbord
med stenskiva. Bredd: 60 cm, djup, 26 cm, höjd: 60 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:06
-
5318 Matta
Orientalisk, Täbriz, 236x340 cm
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 2.000 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 19:04
-
6248 Konsolbord
Sent 1800-tal. Bredd: 92 cm, djup: 39 cm, höjd: 65 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:30 -
6324 Konstglas
2 delar, Vaser, gröntonat glas, Holmegaard & Orref..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:16 -
6008 Konstglas
3 delar, Art Glass team, Finland. Längd: 14-18 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:58
-
6321 Konstglas
4 delar, Bland annat Kjell Engman, Gunilla Kihlgre..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:50 -
6105 Konstglas
5 delar. Diameter: 5-20 cm, höjd: 4-16 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:19 -
6225 Koppar med fat
11 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:26
-
6121 Kort
+ märken, med mera. Två lådor
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:56 -
6033 Kräftfat
Carl Tielsch-Altwasser, porslin. Diameter: 35 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:34 -
5273 Lampbord
mahogny, NK. Bredd: 63 cm, djup: 61 cm, höjd: 51 cm
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:42
-
6212 Lampett
Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Pendel, Skult..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:32 -
6218 Lampskärmar
3 st, Firma Svenskt Tenn
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:45 -
5195 Leksaker
2 delar, Samearbete, modell äldre, docka + Komsio...//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:38
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad 1938, Kaktus. Olja på pannå, 37x28 cm, yttermått inklusive ram: 48x40 cm
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 18:04
-
6203 Linoliumgravyrer
3 st. Signerad Bocca Rossa, EA-upplaga (Épreuve d’..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:32 -
6274 Litografi
1800-tal, "Utsigt af Stockholm". Bildmått: 35x53 c..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:27 -
2149 Litografi
Olga Semenova (f. 1953), Ryssland. Dansande par, S..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:15
-
6074 Litografier
2 st, kartor, Äppelviken och Sundbyberg. Ej signer..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:16 -
6093 Ljuslykta
Kosta Boda, Ludvig Lögren, "still life". Höjd: 9 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:43 -
6032 Ljusplåtar
Ett par, Tenn, CG Hallberg, 1929,27x17,5
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:27
-
6338 Ljusstakar
4 st, Trä, Birgitta Hedlund. Höjd: 34 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:41 -
6327 Ljusstakar
Ett par, barockstil. Mässing. Höjd: 20 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:28 -
6328 Ljusstakar
Ett par, Bersbo, Oscars + Oscarsgruvan 1987, malm...//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:14
-
6092 Ljusstakar
ett par, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:30 -
6163 Ljusstakar
ett par, nysilver. Höjd: 31 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:46 -
6027 Ljusstakar
Ett par, silver, otydliga stämplar. Höjd: 23 cm, v..//
Utrop: 3.600 kr
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:11
-
5137 Byråar
+ skiva, 3 delar, Rand, Design: Claesson Koivisto Rune, för Asplunds. Längd: 100 - 250, djup: 47 cm, höjd: 67+ 3 cm
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 18:39
-
5179 Ljusstake
Tidigt 1900-tal, Glas, Dekor i form av sjöjungfru...//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:28 -
6140 Lockurnor
Ett par, Delfts, blåvitt porslin. Höjd: 32 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:34 -
6016 Matbord
mahogny. Bredd: 135 cm, djup: 80 cm, höjd: 73 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:49
-
6134 Matbord
NK, "Morgan", 1923, mahogny, pelarfot. Etikettmärk..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:43 -
6137 Matsalsgrupp
7 delar, Ã…fors, design: Carl Malmsten (1888-1972),..//
Utrop: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:19 -
6136 Matsalsskåp
med vitrin. Bredd: 76 cm, djup: 43 cm, höjd: 172 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:24
-
6139 Matservisdelar
36 delar, Jacobian, Staffordshire. Diameter: 20-25,5
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:10 -
6046 Matservisdelar
53 delar, 10 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 11+..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:19 -
5032 Matta
185x280
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:19
-
4201 Matta
Afghan Gobi, 149x189 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:29 -
4202 Matta
Afghan Gobi, 203x297 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:36 -
6186 Matta
Gabbeh Ghobi, 170x247 cm
Utrop: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:30
-
3248 Kamera
Leica, DBP Ernst Leitz, GMBH, Wetzlar, Germany, Nr. 110031. Längd: 14 cm, djup: 5,5 cm, höjd: 7 cm.
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 18:43
-
6185 Matta
Gabbeh Ghobi, 204x291 cm
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:33 -
6184 Matta
Gabbeh Ghobi, 206x290 cm
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:41 -
6183 Matta
Gabbeh Golsang, 260x361 cm
Utrop: 9.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:12
-
4199 Matta
Gabeh Golsang, 267x359 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:24 -
6123 Matta
Kashmar, 300x385 cm
Utrop: 25.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:02 -
5251 Matta
Kayseri, "tree of life", silke, 40x63 cm
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:29
-
6188 Matta
Kelim Afghan, 257x307 cm
Utrop: 3.600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:44 -
4207 Matta
Kelim Afghan, 83x287 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:58 -
6182 Matta
Kelim, Afghan, 154x198 cm
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:46
-
6190 Matta
Kina, 136x244 cm
Utrop: 2.600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:14 -
4205 Matta
Nain part silk 9la, 197x295 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:48 -
6118 Matta
Orientalisk Kelim 171x230 cm
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:35
-
6276 Oljemålning
påskrift A Tergo till A L Swahn 1843, sigernad L P Holm, fyr i blåsväder. Olja på duk, 55x43 cm, yttermått inklusive ram: 72x60 cm
Utrop: 2.600 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 18:54
-
4261 Matta
orientalisk, 151x288 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:28 -
4196 Matta
Orientalisk, Kelim Afghan, 75x288 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:19 -
4187 Matta
Orientalisk, porträtt av John F Kennedy, 49x44 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:53
-
4188 Matta
Orientalisk, Porträtt av kvinna, 56x48 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:55 -
5318 Matta
Orientalisk, Täbriz, 236x340 cm
Utrop: 3.000 kr
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:04 -
4194 Matta
Orientalisk, Täbriz, part silk 50 raj, 152x202 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:15
-
6187 Matta
Röllakan, 150x230 cm
Utrop: 2.600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:56 -
4204 Matta
Ziglar, Ariana, 169x237 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:45 -
6234 Mattallrikar
+ assietter, 12 + 12 delar, Rosenthal. Diameter: 2..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:29
-
6040 Miniatyrvas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Stengods..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:38 -
6172 Mjölkbackar
2 st. Längd: 41 cm, djup: 41 cm, höjd: 26 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:58 -
6191 Modelltåg
3 delar, Lima, Lok + vagn
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:33
-
2159 Oljemålning
Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Oxar, Signerad, daterad 1920, Olja på duk, 53x65 cm, yttermått inklusive ram: 69x81 cm
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 19:04
-
6319 Nattljusstake
mässing, ciselerad dekor. Djup: 23 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:23 -
6111 Nattygsbord
Bodafors, Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. B..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:57 -
6292 Nattygsbord
Funkis, med intarsia, översta skiva med glas, mörk..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:43
-
6254 Nothylla
omkring 1900. Bredd: 42 cm. Djup: 30 cm, höjd: 120 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:11 -
6301 Olja & collage
Laila Prytz (1907-1982), Sverige. "Den stora stjär..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:13 -
6268 Oljemålning
A Fraugde, Marin. Signerad. Olja på duk, 64x98 cm,..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:53
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:04 -
5295 Oljemålning
Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Landskapsmotiv..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:43 -
2142 Oljemålning
Anita Nilsson Billgren (f. 1942), Sverige. Signera..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:03
-
6308 Oljemålning
Anna -Katarina Hermansson. Signerad, daterad -1, k..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:19 -
2002 Oljemålning
Astrid Wahlstedt (1877-1946), Sverige. Landskap me..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:47 -
2112 Oljemålning
Bali Fristedt, blommande träd. Signerad. Olja på d..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:24
-
3065 Vinglas
+ seltersglas, 17+ 13 st, Elis Bergh (1881-1954), Sverige. "Kent", Kosta. Höjd: 8-12,5
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 19:45
-
6129 Oljemålning
Bente berg, Interiör med läsande kvinna. Signerad...//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:37 -
5266 Oljemålning
C Borén, Lejon. Signerad. -41. Olja på duk, 28x34 ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:17 -
2054 Oljemålning
Christina Rundqvist (f. 1940), Sverige. "skor". Si..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:09
-
2009 Oljemålning
Dagmar Lodén (1904-1989), Sverige. Tistlar. Signer..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:12 -
6317 Oljemålning
Dagny Schönberg (1908-1997), Landskap. Signerad, d..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:32 -
5321 Oljemålning
David Parsén (1896-1977), Sverige. Signerad, dater..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:14
-
6084 Oljemålning
David Wallin (1876-1957), Sverige. Signerad, mor o..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:36 -
6135 Oljemålning
Edward. O. Bowley. Signerad, "A lane near Witton"...//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:18 -
6014 Oljemålning
Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. Signerad, "vilan..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:41
-
6083 Oljemålning
Erik Elfwén. Signerad, sydländska hus. Olja på pan..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:42 -
2148 Oljemålning
Esse Ottosdotter (1900-1962), Sverige. Signerad, d..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:17 -
2072 Oljemålning
Eva Nyberg, "Utsikt mot Kuba, Lofoten". Signerad. ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53
-
6118 Matta
Orientalisk Kelim 171x230 cm
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 20:35
-
2115 Oljemålning
Eva von Weissenberg (1911-2010), Finland. Blomster..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:38 -
2003 Oljemålning
Evi Törner, landskap. Monogramsignerad. Olja på pa..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:20 -
6270 Oljemålning
Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), Sverige. Signe..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:49
-
6261 Oljemålning
Gerhand Carlson, interiör. Signerad. Olja på pannå..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:27 -
6267 Oljemålning
Gerhard Carlson, segelbåtar. Signerad. Olja på pan..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:03 -
6006 Oljemålning
Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Monogramsigner..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:15
-
5204 Oljemålning
Göran Strååt (1913-1994), Sverige. Komposition. Si..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:53 -
2160 Oljemålning
Greta Gerell (1898-1982), Sverige. "Arrendatorns v..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:05 -
2162 Oljemålning
Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Gårdshästar, Si..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:08
-
2159 Oljemålning
Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Oxar, Signerad,..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:04 -
6087 Oljemålning
Gunnar Johansson (1916-1996), Sverige. Signerad, h..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:50 -
6096 Oljemålning
Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Kubistisk fi..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:47
-
6180 Skedar
silver, 12 st + skyslev+ kompottsked. Längd: 16-18,5, vikt: 510 gr ca
Utrop: 2.400 kr
Pris just nu 1.800 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 20:52
-
6062 Oljemålning
Gunnar Ruda (1887-1948), Sverige. Signerad, dam me..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:13 -
6126 Oljemålning
Gunnar Stålbrandt, signerad, skogslandskap. Olja p..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:24 -
6300 Oljemålning
Hans Björn. Signerad, daterad -89. Olja på duk, 42..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:29
-
6304 Oljemålning
Hans Bouman (1951), "Huvud". Signerad. Olja på pan..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:45 -
6280 Oljemålning
Hans Polmer, "Efter snöstormen". Signerad, daterad..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:46 -
4066 Oljemålning
Henny Thomse (1906-1968), Sverige. Samebarn. Signe..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:04
-
6079 Oljemålning
Ivar Joern. Signerad, landskap. Olja på pannå, 24x..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:07 -
4039 Oljemålning
Jacob Löfgren (1872-1961), Skärgård. Signerad, dat..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:09 -
5243 Oljemålning
Janina Zofia Zielinska, f. 1915, Monogramsignerad ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:56
-
2028 Oljemålning
Joy Egnel (1920-2001), Sverige. "Extainsion". Sign..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:07 -
6078 Oljemålning
Juho Suni (1921-1992), Sverige. Signerad, kvinna m..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:23 -
4185 Oljemålning
Kejsar Calle Sunesson (f. 1926), Sverige. "De två ..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:50
-
6190 Matta
Kina, 136x244 cm
Utrop: 2.600 kr
Pris just nu 1.700 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 18:14
-
2060 Oljemålning
Kerstin Wilhelmson (1929-1997), Sverige. Stadsmoti..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:24 -
6091 Oljemålning
Kopia Efter Frans Hals, Constance Åkerlöf sod Stoc..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:10 -
6081 Oljemålning
Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. Signerad, dat..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:29
-
6095 Oljemålning
Lennart Hall (1921-2013), Sverige. Dam i huckle. S..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:19 -
2001 Oljemålning
Lolo Holmqvist (1920-2004), Sverige. "I Katalonien..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:55 -
6306 Oljemålning
Magnus Bjursten, "Gata i soldis". Signerad. Olja p..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:03
-
2022 Oljemålning
Maija Eliase (1924-1991), Lettland. Äppelträd, vin..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:52 -
2018 Oljemålning
Maija Eliase (1924-1991), Lettland. Fiolspelare, S..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:12 -
2020 Oljemålning
Maija Eliase (1924-1991), Lettland. Komposition, S..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:26
-
2025 Oljemålning
Maija Eliase (1924-1991), Lettland. Monogramsigner..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:14 -
6195 Oljemålning
Maija Eliase (1924-1991), Lettland. Signerad, date..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:27 -
2046 Oljemålning
Maija Eliase (1924-1991), Lettland. Stilleben. Sig..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:02
-
6187 Matta
Röllakan, 150x230 cm
Utrop: 2.600 kr
Pris just nu 1.700 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 19:56
-
2111 Oljemålning
Marianne Ågren (f. 1943), Kvinna i rött. Signerad,..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:03 -
2074 Oljemålning
May Östberg (1907-1966), Sverige. Stilleben, "Natu..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:21 -
2107 Oljemålning
Monica Holm (f. 1947), Sverige. "Hus i kvällsljus"..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:54
-
3381 Oljemålning
Nicolas Poliakoff, Efter Rubens, Signerad. 1926. O..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:20 -
6263 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. 1800-tal, värdshusinteriör..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:02 -
6202 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Komposition. ..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:24
-
6277 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, man med kärra..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:45 -
6264 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Kvinna i eka, ej signerad...//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:11 -
6266 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, daterad ..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:01
-
6299 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad. Olja på ..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:28 -
5201 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad Guillery, bygata ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:46 -
6127 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad Sjöberg, Hamnmoti..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:57
-
6067 Parfymbrännare
1800-tal, silver, (12 löt), trähandtag. Höjd: 20 cm, bruttovikt: 290 g
Utrop: 1.600 kr
Pris just nu 1.700 kr
Auktionen avslutas
1 juli kl 20:46
-
6271 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad Th Lind, "Öre älf..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:17 -
6272 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad Th Lind, Stadsmot..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:30 -
6318 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, "Mage". Olja på ..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:41
-
6316 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, blommor. Bildmåt..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:03 -
6048 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, dam. Olja på duk..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:21 -
6273 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -44, sti..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:40
-
2127 Oljemålning
Olga Lanner (1884-1961), Sverige. Stuga. Signerad...//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:25 -
6047 Oljemålning
Olga Smirova. Signerad. Olja på duk, "Liljor", 73x..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:35 -
5177 Oljemålning
Olle Krantz (1906-1999), Sverige. Signerad, "Vuxen..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:46
-
6276 Oljemålning
påskrift A Tergo till A L Swahn 1843, sigernad L P..//
Utrop: 2.600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:54 -
6194 Oljemålning
Pelle Thommessen (1912-1979), Norge. Mor och barn...//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:27 -
6278 Oljemålning
R. Zirvas J: son, stadsmotiv. Signerad. Olja på du..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:24
-
6262 Oljemålning
Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Skärgård. Sig..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:26 -
6090 Oljemålning
Sonja Peterson. Signerad, daterad 1948. Olja på du..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:47 -
6082 Oljemålning
Sture Wikström (1921-1993), Sverige. Signerad, kom..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:21
-
6094 Oljemålning
Sven-Olof Olsson (1924-1971), Sverige. Komposition..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:29 -
6061 Oljemålning
Wilhelm Matton (1901-1971), Sverige. Signerad, Hus..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:07 -
2096 Oljemålning
Ylwa Garwner (f. 1948), Sverige. Komposition. Sign..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:53
-
2097 Oljemålning
Ylwa Garwner (f. 1948), Sverige. Komposition. Sign..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:54 -
6031 Örhängen
ett par, så kallade örstickare, 18k guld med brilj..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:40 -
4128 Örhängen
silver, diverse, bruttovikt: ca 10g
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:43
-
6164 Pallar
2 st. Höjd: 22 cm, diameter: 25 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:55 -
6119 Paraplyställ
Kina, porslin. Höjd: 63 cm, diameter, 25 m
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:11 -
6067 Parfymbrännare
1800-tal, silver, (12 löt), trähandtag. Höjd: 20 c..//
Utrop: 1.600 kr
Aktuellt bud: 1.700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:46
-
6050 Parti glas
24 delar, Iittala, Tapio Wirkkala (1915-1985), Fin..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:42 -
6323 Parti keramik
4 delar, Gustavsberg, Bertil Vallien (f. 1938), Sv..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:42 -
6022 Parti kuriosa
5 delar, Asien. Längd: 10-45. Höjd: 2,5 - 17
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:11
-
5213 Parti lås
modell äldre, diverse, + nycklar
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:37 -
4126 Parti silver
smycken, diverse
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:41 -
6336 Parti smycken
10 st halsband, 4 st armband, 1st brosch, bland an..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:23
-
6275 Pastell
Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Kvinnoporträtt, ..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:56 -
6018 Pasteller
2 st, L Smidt, landskap. Signerade. Bildmått: 19x2..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:12 -
6243 Pelarbord
Sent 1800-tal, mahogny. Diameter: 54 cm, höjd: 73 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:19
-
5316 Piedestal
Smide, omkring sekelskiftet 1900. Diameter: 22-35,..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:01 -
6176 Prisbägare
+ ströare+ servettring, 4 delar, silver. Längd: 4,..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:08 -
5178 Remmare
10 st. Höjd: 18 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:05
-
6020 Remmare
6 st, modell äldre. Höjd: 19,5 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:04 -
5128 Ring
18k guld, vitguld med briljant. Vikt: 1,85 gr, rin..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:12 -
4110 Ring
18k guld. Med rubin och 8 st. Diamanter, Ringstorl..//
UTGICK
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:50
-
4109 Ring
18k guld. Trefärgat, med 10 diamanter, 8/8--slipad..//
UTGICK
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:47 -
4113 Ring
18k guld. Vitguld, med 9 st. Briljanter, tot. 0,60..//
UTGICK
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:02 -
4111 Ring
18k guld. Vitguld, med blå safir och 12 st. Diaman..//
UTGICK
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:54
-
6030 Ring
18k guld. Vitguld, med smådiamanter. Vikt: 1,7 g. ..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:39 -
6340 Ring
18k guld. Vitguld, tvillingsmodell, med pärla och ..//
Utrop: 7.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:37 -
5133 Ringar
2 st, utländska stämplar. Vikt: 3,5 gr brutto, rin..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:21
-
6151 Rökbord
Funkis. Bredd: 67 cm, djup: 47 cm, höjd: 55 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:02 -
6253 Salongsbord
England. Bredd: 71 cm, djup: 71 cm, höjd: 74 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:52 -
6259 Salongsbord
omkring 1900, spjälkant, Bemålad. Bredd: 75 cm, dj..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:53
-
6025 Saltkar
+ borste, 3 delar, silver, glasinsats. Längd: 6,5 ..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:11 -
6019 Satsbord
3 delar, rokokostil, mahogny
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:26 -
6255 Sekretär
Liten, Furu, 1800-tal, omarbetad. Bredd: 52 cm, dj..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:37
-
6055 Serveringsvagn
mässing, toppskiva i glas med gallerkant, hållare ..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:58 -
6210 Serveringsvagn
mässing, två skivor med träimitation, trissor, hål..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:56 -
6142 Serveringsvagn
teak. Längd: 64 cm, djup: 48 cm, höjd: 67 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:30
-
6116 Sideboard
Glas/Krom. IKEA, Längd: 200 cm. Djup: 35 cm, höjd:..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:26 -
6106 Silver
diverse, 6 delar. Höjd: 3-13 cm, vikt: 390 gr brutto
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:46 -
6330 Skål
på fot, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. "Cancan" ..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:35
-
6325 Skålar
+ fat, 5 delar, Rörstrand och Gustavsberg, bland a..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:12 -
5009 Skålar på fot
Ett par, silver, Birmingham England, Genombruten d..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:05 -
6332 Skaldjursgafflar
8 st, Folke Ahrström (1907-1997), Sverige. Gense. ..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:36
-
6052 Skålfat
Kina, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 20 cm. Höj..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:52 -
2140 Skålfat
Lena Svensson, Stengods. Diameter: 22,5 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:16 -
3301 Skåp
1800-tal, senare benställning. Bredd: 71 cm, djup:..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:57
-
6180 Skedar
silver, 12 st + skyslev+ kompottsked. Längd: 16-18..//
Utrop: 2.400 kr
Aktuellt bud: 1.800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:52 -
6232 Skrin med lock
silver, England, omkring sekelskiftet 1900. Längd:..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:47 -
6109 Skrivbord
Ek. Bredd: 120 cm, djup: 40 cm, höjd: 74 cm, nutida
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:54
-
4278 Skrivbord
Engelsk stil. Bredd: 135 cm, djup: 65 cm, höjd: 78 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:36 -
6169 Skrivbord
Jugend. Bredd: 150 cm, djup: 78 cm, höjd: 76 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:29 -
6260 Skrivbord
mahogny. Bredd: 130 cm, djup: 70 cm, höjd: 72 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:34
-
3210 Skrivbord
med fristående hurts på trissor, Osvaldo Borsani &..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:58 -
6287 Skrivbord
omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 112 cm, djup: 68..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:34 -
5211 Skrivbord
Teak. Bredd: 150 cm. Djup: 60 cm, höjd: 76 cm, nyckel
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15
-
5320 Skrivbyrå
Karl Johan, Mahogny/Björk. Gesällarbete av Clas La..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:10 -
6146 Skulptur
Bror Bonfils, Danmark, 40x23 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:34 -
6104 Skulptur
Göran Strååt (1913-1994), Sverige. Gips. Höjd: 18 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:46
-
6049 Skulptur
Grön Tara, Tibet, brons. Höjd: 22 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:51 -
6320 Skulptur
Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, ker..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:37 -
2141 Skulptur
Iris Menckel-Olsson (1892-1993), Sverige. Spejarre..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:01
-
6285 Skulptur
Kvinna, gips. Höjd: 115 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:20 -
6102 Skulptur
Lena Olsson, keramik / metall. Höjd: 45 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:13 -
6051 Skulptur
Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Ã…sna ur Stora Zo..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:35
-
6038 Skulptur
Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Malin ur Larsons..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:43 -
6035 Skulptur
Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Pelle ur Larsons..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:20 -
6039 Skulptur
Llardo, dam med parasoll. Höjd: 26 cm
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:40
-
5113 Skulptur
Patinerad metall. Höjd: 45 cm
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:23 -
6037 Skulptur
Rosenthal, hundvalp. Höjd: 10 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:08 -
6086 Skulptur
Torsten Hjelm, "Bäckahästen", bemålat gips, dekore..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:29
-
6226 Skulptur
trä, Carl Johan Trygg (1887-1954), Sverige. Signer..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:27 -
6036 Skulptur
Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige...//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:49 -
6103 Skulptur i glas
Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Head", på träs..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:21
-
6326 Skulptur/bords..
Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Ej signerad, gl..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:09 -
6101 Skulpturer
6 st, sten, Afrika. Höjd: 5-29 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:04 -
6337 Skulpturer
ett par, 1800-talets slut, patinerad metall. Höjd:..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:15
-
6168 Slagbord
Barockstil. Bredd: 65+ 2x67, djup: 99 cm, höjd: 75 cm
Utrop: 1.200 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:35 -
6227 Slagbord
massiv ek, Brännmärkt "VEN". Bredd: 30 + 2x65, dju..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:46 -
6059 Smycken
2 delar, Kalevala Karu, halsband Germun Paaer, bro..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:39
-
6115 Soffa
+ Fåtölj, Aristokrat, Bertil Fridhagen (1905-1993)..//
Utrop: 4.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:34 -
6075 Soffa
2-sits låg, Roger Persson för Swedese, "Happy", kr..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:23 -
3124 Soffbord
metall, "träådring". Bredd: 100 cm, djup: 50 cm, h..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:36
-
6114 Soffbord/lampb..
skiva av glas. Bredd: 69 cm, djup: 60,5 cm, höjd: ..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:42 -
6162 Solur
metall. Höjd: 76 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:23 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53
-
6281 Spelbord
Nyrokoko, mahogny. Bredd: 89 cm, bredd: 2x43 cm, h..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:21 -
6250 Spelbord
Sent 1800-tal, mahogny. Bredd: 89 cm, djup: 2x44 c..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:34 -
5282 Spilkum
keramik, Gunilla Kropp. Diameter: 19 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:18
-
6149 Städ
Järn. Längd: 38 cm, höjd: 35 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:52 -
5240 Stekhuv
England, Pläterad. Längd: 40 cm. Höjd: 25 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:50 -
6177 Stol
Louis XV-stil
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:19
-
5176 Stolar
4 st, 1800-tal, björk
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:22 -
6066 Stop
2 st, glas, lock i porslin. Höjd: 17 cm
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:57 -
6089 Stop
Tenn, Barockstil. Höjd: 23 cm, diameter: 17 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:55
-
6045 Strutvas
med prismor, fot i nysilver med dekor av påfåglar...//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:59 -
6088 Svepask
1800-tal, björk. Signerad TM. Diameter: 22 cm, höj..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:18 -
5238 Takarmatur
Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Orrefors, pla..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15
-
5030 Takarmatur
mässing och glas, Höjd: 72cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:13 -
5255 Takarmatur
med glaskupor, 1930-tal. Diameter: 68 cm, höjd: ca..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:22 -
4100 Takarmatur
med prismor. Höjd: 60 cm
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:31
-
6071 Tallrikar
3 st, bemålat porslin, genombrutna, Österrike. Dia..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:59 -
6069 Teglas
silver, Ryssland, Moskva. Höjd: 12 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:24 -
6072 Teglas
silver, Ryssland, St: Petersburg. Höjd: 12 cm
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:39
-
5288 Tekanna
Stengods, Danmark, Signerad. Längd: 35 cm, höjd: 2..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:27 -
5080 Tekanna
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Terma Gustavsb..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:18 -
6065 Tekannor
2 st, Ryssland. Höjd: 10-15 cm
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:19
-
6152 Telefonbänk
Teak, 1950-tal. Längd: 96 cm, djup: 33 cm, höjd: 5..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:18 -
2137 Textiltavla
Mippe Wachtmeister (1928-2019), Sverige. Vitlökar...//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:26 -
6249 Tidningsbord
kakelplattor. Bredd: 50 h-60 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:06
-
6161 Trädgårdslykta
höjd: 140 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:32 -
5156 Trädgårdsstolar
2 st, trä och metall, modell äldre
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:27 -
6064 Träleksak
1950-tal, Pluto, Brio, ledad. Längd: längd: 46 cm ..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:26
-
6100 Träskulptur
man, (gren). Signerad. Höjd: 56 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:26 -
7234 Tusch
Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Man med redskap..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:43 -
6244 Väggarmatur
mässing, Örsjö. Höjd: 24 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:20
-
6223 Väggarmaturer
ett par, Borens. Höjd: 24 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:19 -
6241 Väggarmaturer
ett par, plåtskärm, AJH5,1950-tal. Längd: 38 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:48 -
6171 Vägghylla
Betsad furu. Höjd: 60 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:50
-
6289 Vägghylla
Tre hyllplan, mahogny. Höjd: 76 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:52 -
6211 Väggklocka
+ barometer, Schatz, mässing och glas. Diameter: 1..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:32 -
6117 Väggrelief
Änglar, keramik. Signerad scoto -89. Höjd: cm. Höj..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:20
-
6291 Väggskulptur
Willi Fischer (1925-2019), Sverige. Glaserad keram..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:39 -
6237 Vas
Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy, Iittala, ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:41 -
6215 Vas
Imaridekor. Höjd: 38 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:33
-
5068 Vas
Just Andersen, patinerad brons, GAB Guldsmedsaktie..//
UTGICK
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:46 -
5252 Vas
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Grazia, Gustav..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:01 -
6150 Vattenkannor
2 st, Zink, 10-12 l
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:39
-
5311 Vikskärm
2 delar, med kinesiskt broderi. Längd: 2x74 cm. Hö..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:29 -
3065 Vinglas
+ seltersglas, 17+ 13 st, Elis Bergh (1881-1954), ..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:45 -
6302 Vitvinsglas
9 st, klarglas på grön fot, Kosta. Höjd: 20 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:42
-
6122 Vykort
med mera, fyra pärmar
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:56