KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15671009
*
nr 1567 1009
Johan Krouthén
(1858-1932), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 1909, Mansporträtt. Olja på duk, 71x53 cm, yttermått inklusive ram: 91x73 cm
Johan Krouthén, svensk målare född 1858, död 1932.
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 25 september 2023
kl 20:45:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/9 20:08:59
1
Vinnande bud
- Klassiska
25 sep
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: johan krouthén mansporträtt olja olja på duk oljemålning oljemålningar porträttmåleri sverige
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:34
-
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:37
-
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:01
-
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:10
-
7147 Oljemålning
Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:14
*
Johan Krouthén
Johan Krouthén, svensk målare född 1858, död 1932.
Läs mer om Klassiska
nr 1567 1009
Johan Krouthén
(1858-1932), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 1909, Mansporträtt. Olja på duk, 71x53 cm, yttermått inklusive ram: 91x73 cm
Johan Krouthén, svensk målare född 1858, död 1932.
| Utrop: | 4.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 3.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 25 september 2023 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 20/9 20:08:59 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
25 sep
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: johan krouthén mansporträtt olja olja på duk oljemålning oljemålningar porträttmåleri sverige
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:34 -
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:37 -
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:01 -
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:10 -
7147 Oljemålning
Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:14



