Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 15862086



*

nr 1586 2086


Bägare

silver, Nils Hellberg (1784-1801), Ägarmonogram samt dekor med monogram GA under kungakrona, Stockholm, 1797, invändigt förgylld. Diameter: 16 cm. Höjd: 22 cm. Vikt: 490g


Utrop:

4.000 kr

Såld:

2.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 december 2023
kl 18:37:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/12 18:41:59 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 11 dec

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare invändigt förgylld nils hellberg silver stockholm ädelmetall
  • 3219 Bägare
    silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 20:58




Ladda ner broschyr