KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 16171026

nr 1617 1026

Oskar Bergman

(1879-1963), Sverige

Vinterlandskap med björkar. Signerad, daterad 1932, med dedikation. Akvarell / gouache, bildmått: 24x35 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm

Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk målare och etsare.

Utrop:

8.000 kr

Såld:

22.500 kr

måndag 29 april 2024
kl 19:32:28

  • Klassiska
  • 29 apr

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Oskar Bergman

Läs mer om Oskar Bergman