bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 13374100



*

nr 1337 4100


Vas

Argenta, modell 978. Höjd: 15 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 juli 2020
kl 18:37:02


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/7 21:32:53 1      300 kr
11/7 12:59:28 2      350 kr
12/7 08:11:42 3      400 kr
12/7 09:21:52 2      Vinnande bud
13/7 08:02:16 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
  • 2039 Golvvas
    Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), "Spira", Sver..//
    Aktuellt bud: 3.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:51
  • 2035 Golvvas
    Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand. H..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:53
  • 2034 Golvvas
    Inger Persson (f. 1936), Sverige. Rörstrand. Höjd:..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:34
  • 2069 Golvvas
    Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Papri..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:12
  • 2040 Golvvas
    Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Ekeby, Märk..//
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:22
  • 1088 Oljemålning
    Georges Vasseur (f. 1911), Frankrike. Signerad, Pa..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:01




Ladda ner broschyr