bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 8652404



*

nr 865 2404


Hans Norsbo

(1897-1955), Sverige


Etsning, Hans Norsbo (1897-1955), Slussen, 1936, 15 x 19, 5 ca


Hans Norsbo, född 1897, död 1955, svensk målare och grafiker.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

2.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 december 2013
kl 20:49:04


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/12 13:41:14 1      700 kr
12/12 21:58:45 1      900 kr
13/12 12:45:53 2      1.000 kr
13/12 12:59:50 1      1.400 kr
16/12 20:34:19 2      1.300 kr
16/12 20:34:46 2      1.500 kr
16/12 20:36:05 1      1.800 kr
16/12 20:37:41 2      1.700 kr
16/12 20:39:40 2      1.900 kr
16/12 20:40:32 1      Vinnande bud
16/12 20:42:49 1      justering av budtak
16/12 20:44:05 2      2.200 kr



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Hans Norsbo

Hans Norsbo, född 1897, död 1955, svensk målare och grafiker.

Läs mer om Hans Norsbo
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik hans norsbo slussen slussenmotiv stockholm stockholmiana stockholmsmotiv svensk konstnär svenska konstnärer sverige södermalm södermalmsmotiv
  • 5279 Akvareller
    2 st + etsning, Stockholmsmotiv, bland annat Linds..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    14 juni kl 18:44
  • 2128 Etsning
    Åsa Burman (1953-2002), Sverige. "Vattenhål?". Sig..//
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    21 juni kl 18:36
  • 2143 Etsning
    Brita Andersson (1925-2010), Sverige. "Vilande". S..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    21 juni kl 20:13
  • 2115 Etsning
    Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
    Aktuellt bud: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    21 juni kl 20:39
  • 4500 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 3/15, d..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    14 juni kl 20:59
  • 2079 Etsning
    Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad, numre..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    21 juni kl 19:50




Ladda ner broschyr