GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 8168044
*
nr 816 8044
Lisa Larson
(1931-2024), Sverige
ceramics, Lisa Larson (b. 1931), Gustavsberg, Swedens Studio, height: 60, kantnagg,
VASE, keramik, Lisa Larson (f. 1931), Gustavsbergs Studio, höjd: 60, kantnagg
Lisa Larson, småländsk formgivare and ceramist born 1931, dead 2024.
Estimate:
3000
Sold:
SEK 3000
Auction date:
Monday Mars 25 2013
at 18:19:33
- Bid history
Time
Bidder
Bid
15/3 17:23:57
1
2.000 kr
25/3 17:33:04
2
2.800 kr
25/3 18:14:33
3
Vinnande bud
- Thema-auction
- Artist/Designer
Lisa Larson
Lisa Larson, småländsk formgivare and ceramist born 1931, dead 2024.
Read more about Lisa Larson
- Läs mer...
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: golvvas gustavsbergs studio kantnagg keramik lisa larson lisa larsson svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
6456 CANDLESTICK
Lisa Larson (1931-2024), Sweden. Tomte ur 'Luciatå..//
Present: SEK 600
Auction ends
today
12 jan at 20:18
-
6457 SCULPTURE
Lisa Larson (1931-2024), Sweden. "Johanna" ur Lars..//
Auction ends
today
12 jan at 18:48
-
6455 SCULPTURE
Lisa Larson (1931-2024), Sweden. "Pelle" ur Larson..//
Auction ends
today
12 jan at 20:31
-
6496 SCULPTURE
Lisa Larson (1931-2024), Sweden. Fox. Length: 8 cm,
Present: SEK 350
Auction ends
today
12 jan at 20:32
-
6454 SCULPTURES
6 parts, Lisa Larson (1931-2024), Sweden. Gustavsb..//
Auction ends
today
12 jan at 19:35
*
Lisa Larson
Lisa Larson, småländsk formgivare and ceramist born 1931, dead 2024.
Read more about Lisa Larson
nr 816 8044
Lisa Larson
(1931-2024), Sverige
ceramics, Lisa Larson (b. 1931), Gustavsberg, Swedens Studio, height: 60, kantnagg,
VASE, keramik, Lisa Larson (f. 1931), Gustavsbergs Studio, höjd: 60, kantnagg
Lisa Larson, småländsk formgivare and ceramist born 1931, dead 2024.
| Estimate: | 3000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 3000 |
| Auction date: |
Monday Mars 25 2013 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 15/3 17:23:57 | 1 | 2.000 kr |
| 25/3 17:33:04 | 2 | 2.800 kr |
| 25/3 18:14:33 | 3 | Vinnande bud |
- Thema-auction
- Artist/Designer
Lisa Larson
Lisa Larson, småländsk formgivare and ceramist born 1931, dead 2024.Read more about Lisa Larson
- Läs mer...
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: golvvas gustavsbergs studio kantnagg keramik lisa larson lisa larsson svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
6456 CANDLESTICK
Lisa Larson (1931-2024), Sweden. Tomte ur 'Luciatå..//
Present: SEK 600
Auction ends
today
12 jan at 20:18 -
6457 SCULPTURE
Lisa Larson (1931-2024), Sweden. "Johanna" ur Lars..//
Auction ends
today
12 jan at 18:48 -
6455 SCULPTURE
Lisa Larson (1931-2024), Sweden. "Pelle" ur Larson..//
Auction ends
today
12 jan at 20:31
-
6496 SCULPTURE
Lisa Larson (1931-2024), Sweden. Fox. Length: 8 cm,
Present: SEK 350
Auction ends
today
12 jan at 20:32 -
6454 SCULPTURES
6 parts, Lisa Larson (1931-2024), Sweden. Gustavsb..//
Auction ends
today
12 jan at 19:35




