Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat 16144296



*

nr 1614 4296


Fat

silver, Mexico. Diameter: 21 cm, vikt: 250 gr ca


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 april 2024
kl 19:14:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/4 10:19:09 1      Vinnande bud
19/4 10:50:33 2      1.400 kr
19/4 10:50:33 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat mexico silver ädelmetall
  • 5309 Askfat
    på ställning, 1950-tal. Höjd: 80 cm
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:53
  • 6042 Fat
    3 st, Gabriel, fiskar, glaserad stengodslera. Läng..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:19
  • 6021 Fat
    3 st, Ingela Benson & Ulrica Hydman Vallien, Dia 3..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:41
  • 6053 Fat
    4 st, Kina, Blåtvitt kompaniporslin, Diameter: 8-1..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:49
  • 6235 Fat
    silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1962. Diameter:..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:43
  • 5244 Kaffeservis
    + uppläggningsfat, 8 delar, nysilver, Webster Wilc..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:09




Ladda ner broschyr