GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skålfat 6252067

nr 625 2067

Skålfat

Fajans, Dia27, 1700-/1800-tal

Kondition: slitage, skador

Utrop:

100 kr

Såld:

150 kr

måndag 22 februari 2010
kl 19:30:24

18/2 01:03:41 1      100 kr
18/2 09:13:24 2      Vinnande bud

Fajans
Poröst lergods, överdraget med en täckande glasyr, oftast vit tennglasyr.