Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  LIGHTING / Chandeliers & Ceiling lamps / Lighting armature 11108087



*

nr 1110 8087


Hans-Agne Jakobsson

(1919-2009), Sverige


brass, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), diameter: 40 cm,


LIGHTING ARMATURE, Mässing, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), diameter: 40 cm


Hans-Agne Jakobsson, born 1919, dead 2009, Swedish designer.

Estimate:

1000

Sold:

SEK 700

Auction date:

Monday May 22 2017
at 20:47:05


  • Bid history
Time Bidder Bid
20/5 16:07:43 1      450 kr
22/5 18:33:13 2      600 kr
22/5 20:25:14 3      Vinnande bud



  • Thema-auction
  • May 22

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Read more about 50/60-tal

  • Artist/Designer

Hans-Agne Jakobsson

Hans-Agne Jakobsson, born 1919, dead 2009, Swedish designer.

Read more about Hans-Agne Jakobsson
  • Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad hans-agne jakobsson ljuskronor metall mässing svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige takarmatur taklampa taklampor
  • 6776 CHANDELIER
    with pendants, Gustavian style, 6 ljusarmar. Diame..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    today
    12 jan at 20:25
  • 6676 CHANDELIER
    with pendants, stomme i mässing, åtta ljusarmar. D..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    today
    12 jan at 19:36
  • 6699 CHANDELIER
    with pendants, stomme i mässing. Diameter: 33 cm, ..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    today
    12 jan at 20:10




Ladda ner broschyr