GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Tea set 15464013
*
nr 1546 4013
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
28 pieces, Berit Ternell (b. 1929), Sweden. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt,
TEA SET, 28 delar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt
Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.
Estimate:
1500
Sold:
SEK 1000
Auction date:
Monday June 5 2023
at 20:53:59
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/6 20:06:32
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservis
-
7161 SMALL PLATES
12 pieces, green glass, France. Diameter: 23 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:30
-
7158 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, 27 del,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:48
-
7191 SERVICE PLATES
19 pieces, Diameter: 27-30 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:44
-
6787 Servbisdelar
Rörstrand, Sweden, Japonica, 33 pieces, length: 10..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:36
-
7160 PLATES
2 pcs, blåvitt kompani porslin. Diameter: 23-29,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:12
-
6016 PLATES
2 pcs, China. Diameter: 16 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:02
*
Berit Ternell
Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.
nr 1546 4013
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
28 pieces, Berit Ternell (b. 1929), Sweden. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt,
TEA SET, 28 delar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt
Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.
| Estimate: | 1500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 1000 |
| Auction date: |
Monday June 5 2023 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 5/6 20:06:32 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservis
-
7161 SMALL PLATES
12 pieces, green glass, France. Diameter: 23 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:30 -
7158 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, 27 del,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:48 -
7191 SERVICE PLATES
19 pieces, Diameter: 27-30 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:44
-
6787 Servbisdelar
Rörstrand, Sweden, Japonica, 33 pieces, length: 10..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:36 -
7160 PLATES
2 pcs, blåvitt kompani porslin. Diameter: 23-29,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:12 -
6016 PLATES
2 pcs, China. Diameter: 16 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:02



