bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 10933035



*

nr 1093 3035


Anna Gardell-Ericson

(1853-1939), Sverige


Akvarell, Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Ekeby gård, Rottneros, 'Gösta Berlings saga', 63x47


Konditionsrapport: skadad duk

Anna Gardell-Ericson, svensk målare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.

Utrop:

6.000 kr

Såld:

12.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 februari 2017
kl 20:34:44


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/2 14:24:17 1      4.000 kr
27/2 20:07:48 2      5.400 kr
27/2 20:11:57 2      6.800 kr
27/2 20:27:29 3      4.800 kr
27/2 20:27:30 2      5.000 kr (Budbetjänt)
27/2 20:27:39 3      5.800 kr
27/2 20:27:39 2      6.000 kr (Budbetjänt)
27/2 20:27:48 3      8.400 kr
27/2 20:28:20 2      Vinnande bud
27/2 20:28:55 3      9.600 kr
27/2 20:28:55 2      9.800 kr (Budbetjänt)
27/2 20:29:02 3      10.500 kr
27/2 20:29:02 2      11.000 kr (Budbetjänt)
27/2 20:29:44 3      12.000 kr
27/2 20:29:44 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Klassiska
  • 27 feb

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...



Läs mer om Klassiska

  • Konstnär/Designer

Anna Gardell-Ericson

Anna Gardell-Ericson, svensk målare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.

Läs mer om Anna Gardell-Ericson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller anna gardell-ericson ekeby gård rottneros svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 7286 Akvarell
    Allan Österlind (1855-1938), Sverige. Flamencodans..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 maj kl 19:40
  • 7415 Akvarell
    Einar Torsslow (1867-1932), Sverige. Signerad, dat..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 maj kl 20:31
  • 6663 Akvarell
    Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Vattenpipa. Sig..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 maj kl 20:52
  • 6665 Akvarell
    Nils Nilsson. Signerad, daterad 18, Blomster, 20x4..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 maj kl 20:56
  • 7625 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 94, katt..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 maj kl 18:47
  • 7172 Akvarell
    Tycho Ödberg (1865-1943), Sverige. Signerad, dater..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 maj kl 19:14




Ladda ner broschyr