bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bakelsespade 14392040



*

nr 1439 2040


Bakelsespade

silver, Paris, Frankrike, Lappara Gabriel, 1900-tal. Längd: 29,5cm. Vikt: 168g


Utrop:

1.000 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 december 2021
kl 20:51:32


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/12 21:51:40 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 13 dec

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bakelsespade europa frankrike fransk franska franskt lappara gabriel paris silver ädelmetall
  • 2046 Armband
    + Brosch, silver, Peru. Vikt: 70g
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 maj kl 18:34
  • 2002 Assietter
    6 st, silver (925), Bogota. Diameter: 18cm. Vikt: ..//
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 maj kl 18:05
  • 8248 Bägare
    + 4 medicinskedar, silver. Vikt: 86 g. Längd: ca 5..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 maj kl 20:53
  • 2007 Bägare
    2 stycken, silver. Höjd: 5-6 cm, Lennart Råström. ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 maj kl 19:38
  • 2048 Bägare
    silver, 1787. Höjd: 17,5 cm. Vikt: 300g
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 maj kl 19:47
  • 2034 Bägare
    silver, 1877. Höjd: 7,5 cm. Vikt: 90g
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 maj kl 18:18




Ladda ner broschyr