SILVER & METAL / Silver / Cigarrlåda 7954700
*
nr 795 4700
Cigarrlåda
Rockford & Company, nickel silver, late 19th century, length: 16, width: 14, height: 16,
Rockford & Company, nysilver, sent 1800-tal, längd: 16, djup: 14, höjd: 16
Estimate:
1500
Sold:
SEK 1600
Auction date:
Monday December 3 2012
at 18:48:04
- Bid history
Time
Bidder
Bid
30/11 04:24:12
1
800 kr
2/12 01:55:25
2
1.400 kr
2/12 17:14:36
1
1.000 kr
2/12 17:14:50
1
1.200 kr
2/12 17:15:45
1
1.500 kr
3/12 16:27:24
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarrlåda nysilver pläter rockford & company sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
-
8212 PUNCH BOWL
+ copper, 13 pieces, nickel silver, rococo style, ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:33
-
8319 CUTLERY
silver, (0, 800) 12+ 2 pcs. Length: 18-23, weight..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:30
-
8273 TRAYS
2 st nysilver, runda. Diameter: 53 cm, 1 st med ga..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:39
-
8277 TRAYS
6 parts, nickel silver, Runda. Diameter: 40-46 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:32
-
8275 TRAYS
med handtag, 3 pcs, around year 1900, nickel silve..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:16
-
8036 Brödskål
Silver (800), 19th century, relief, genombruten ka..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:21
*
Cigarrlåda
nr 795 4700
Cigarrlåda
Rockford & Company, nickel silver, late 19th century, length: 16, width: 14, height: 16,
Rockford & Company, nysilver, sent 1800-tal, längd: 16, djup: 14, höjd: 16
| Estimate: | 1500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 1600 |
| Auction date: |
Monday December 3 2012 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 30/11 04:24:12 | 1 | 800 kr |
| 2/12 01:55:25 | 2 | 1.400 kr |
| 2/12 17:14:36 | 1 | 1.000 kr |
| 2/12 17:14:50 | 1 | 1.200 kr |
| 2/12 17:15:45 | 1 | 1.500 kr |
| 3/12 16:27:24 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarrlåda nysilver pläter rockford & company sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
-
8212 PUNCH BOWL
+ copper, 13 pieces, nickel silver, rococo style, ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:33 -
8319 CUTLERY
silver, (0, 800) 12+ 2 pcs. Length: 18-23, weight..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:30 -
8273 TRAYS
2 st nysilver, runda. Diameter: 53 cm, 1 st med ga..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:39
-
8277 TRAYS
6 parts, nickel silver, Runda. Diameter: 40-46 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:32 -
8275 TRAYS
med handtag, 3 pcs, around year 1900, nickel silve..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:16 -
8036 Brödskål
Silver (800), 19th century, relief, genombruten ka..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:21



