bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Väggrelief 11105029



*

nr 1110 5029


Lisa Larson

(f. 1931), Sverige


Väggrelief, Lisa Larson (f. 1931), Fisk ur Väggplattor, Gustavsberg 1963-1969, 20x55, målad och glaserad vit stengodslera


Lisa Larson, född 1931, småländsk formgivare och keramiker.

Utrop:

2.000 kr

Såld:

2.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 maj 2017
kl 18:20:03


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/5 12:17:23 1      2.600 kr
22/5 11:17:58 1      Vinnande bud
22/5 18:05:22 2      2.200 kr
22/5 18:05:22 1      2.400 kr (Budbetjänt)
22/5 18:05:32 2      2.600 kr
22/5 18:05:32 1      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 22 maj

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Läs mer om 50/60-tal

  • Konstnär/Designer

Lisa Larson

Lisa Larson, född 1931, småländsk formgivare och keramiker.

Läs mer om Lisa Larson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fisk ur väggplattor keramik lisa larson lisa larsson reliefplatta relieftavla skandinavisk keramik svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige väggplatta väggrelief
  • 1203 Ljusstake
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 20cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 november kl 20:20
  • 1146 Skålfat
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur serien Granada,..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 november kl 18:02
  • 1383 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Emma ur serien ABC..//
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    23 november kl 19:03
  • 1506 Skulpturer
    2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Skotsk Terri..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 november kl 18:12




Ladda ner broschyr