SILVER & METAL / Silver / Kaffeservis 4765004
nr 476 5004
Kaffeservis
Lenght: ()
3 del, nysilver, Nyrokoko
300
SEK 350
Monday July 16 2007
at 16:05:17
16/7 08:01:27
300 kr
16/7 11:38:17
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.