Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Jewellery / Earrings 10141308



*

nr 1014 1308


EARRINGS

one pair, 1800/1900-tal, silver, France,


Ett par, 1800/1900-tal, silver, Frankrike


Estimate:

600

Sold:

SEK 900

Auction date:

Monday January 25 2016
at 20:33:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
20/1 16:17:49 1      100 kr
20/1 20:20:49 2      250 kr
21/1 08:27:04 3      200 kr
21/1 08:27:04 2      250 kr (Robot)
22/1 15:41:11 4      350 kr
22/1 15:48:47 2      350 kr
22/1 15:48:47 4      350 kr (Robot)
23/1 12:22:51 5      800 kr
25/1 17:22:57 6      700 kr
25/1 17:22:57 5      800 kr (Robot)
25/1 17:23:23 6      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa frankrike fransk franska franskt silver smycken vintage ädelmetall örhängen
  • 7113 PENDANT
    18k guld. Med stenar, Kedja i doublè. Gross weight..//
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 18:45
  • 7112 RING
    18k guld. Med tre små blå stenar. Weight: 2 g. Rin..//
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 18:38
  • 7162 RING
    23k, 1879, with a stone, omarbetad. Weight: 5, 5g ..//
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 18:27




Ladda ner broschyr