bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 14432021



*

nr 1443 2021


Arthur Percy

(1886-1976), Sverige


Vas, Gefle. Höjd: 14cm


Konditionsrapport: fotnagg

Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.

Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 24 januari 2022
kl 19:29:24


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/1 22:09:07 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 24 jan

Retro

På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...



Läs mer om Retro

  • Konstnär/Designer

Arthur Percy

Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.

Läs mer om Arthur Percy
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy gefle keramik svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige vas
  • 6299 Bordslampfot
    Kina, modifierad vas, porslin/ mässing. Höjd: 39 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 19:53
  • 6330 Golvvas
    Kina, nutida, Höjd. 62 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 19:45
  • 6006 Jardiniere
    + vas, Sevres/Limoges. Längd: 21, höjd: 7,5 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 18:08
  • 6020 Ljusstakar
    1 par + vas, Kosta Boda, Olle Brozén (f. 1963), Sv..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 19:46
  • 6221 Skål
    + vas+ skål med lock, Kina. Höjd: 15-23 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 20:35
  • 5155 Skålar
    och vaser, 5 delar, Wedgwood. Längd: 10 cm. Diamet..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 18:36




Ladda ner broschyr