GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Matservisdelar 3945111
*
nr 394 5111
Matservisdelar
Lenght: ()
Rosenthal, Maria, 1920-tal
Estimate:
300
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday January 30 2006
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
28/1 16:33:56
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: maria matservisdelar mattallrik rosenthal tallrik
-
6787 Servbisdelar
Rörstrand, Sweden, Japonica, 33 pieces, length: 10..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:36
-
6016 PLATES
2 pcs, China. Diameter: 16 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:02
*
Matservisdelar
nr 394 5111
Matservisdelar
Lenght: ()
Rosenthal, Maria, 1920-tal
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday January 30 2006 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 28/1 16:33:56 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: maria matservisdelar mattallrik rosenthal tallrik
-
6787 Servbisdelar
Rörstrand, Sweden, Japonica, 33 pieces, length: 10..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:36 -
6016 PLATES
2 pcs, China. Diameter: 16 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:02



