Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestick 15862019



*

nr 1586 2019


Bestick

silver, 67 delar, MGAB, "Uppsala", Eric Löfman, 1970-tal. Längd: 10-26, vikt: 2800 gr brutto ca


Utrop:

10.000 kr

Såld:

9.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 december 2023
kl 19:34:33


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/12 18:46:48 1      Vinnande bud
10/12 12:31:56 2      8.200 kr
10/12 12:31:56 1      8.400 kr (Budbetjänt)
10/12 21:42:32 3      9.400 kr
10/12 21:42:32 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 11 dec

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick eric löfman matbestick mgab silver ädelmetall
  • 5033 Bestick
    16 delar, silver, Chippendale. Längd: 18-22, vikt:..//
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:16
  • 5189 Bestick
    nysilver, ca 50 del
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:07
  • 5035 Bestick
    silver, diverse, 17 delar. Längd: 10,5-19,5, vikt:..//
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 18:54




Ladda ner broschyr