GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kryddburkar 15663087

nr 1566 3087

Wilhelm Kåge

(1889-1960), Sverige

Kryddburkar, 4 + 5 st, Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Höjd: 12-19 cm

Kondition: ett lock med nagg, krackeleringar

Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.

Utrop:

500 kr

Såld:

250 kr

måndag 25 september 2023
kl 19:49:13

Wilhelm Kåge

Läs mer om Wilhelm Kåge
Pyro