MÖBLER / Soffor / Soffa 6082120

nr 608 2120

Soffa

Rokoko, Kompletterad, längd: 200

Kondition: skadad, slitage

Utrop:

2.500 kr

Såld:

2.000 kr

måndag 2 november 2009

1/11 18:12:55 1      Vinnande bud

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.