Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Salt/pepparkar 10007058



*

nr 1000 7058


Salt/pepparkar

silver, The Roman state under French Domination (1809-1815), 254 g, höjd: 7, 5 cm


Utrop:

3.000 kr

Såld:

2.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 20:29:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/12 16:50:01 1      Vinnande bud
14/12 19:34:33 1      justering av budtak



  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: pepparkar salt silver ädelmetall
  • 8098 Bägare
    silver, Daniel Lundström (1751-1789), 1700-tal, ot..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 juli kl 18:43
  • 8210 Bestick
    25 delar, 1950-tal, GENSE, 1(12 + 7 + 6 del). Läng..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 juli kl 19:23
  • 8104 Bestick
    56 delar, nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 juli kl 19:32




Ladda ner broschyr