GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 14262031

nr 1426 2031

Axel Salto

(1889-1961), Danmark

Vas, Royal Copenhagen. Glaserat stengods med reliefdekor. Signerad Salto. Diameter: 7,5 cm. Höjd: 5 cm

Konditionsrapport: invändig mynningslagning (ca 2 cm)

Axel Salto, dansk grafiker och keramisk formgivare född 1889, död 1961.

Utrop:

6.000 kr

Såld:

6.600 kr

måndag 18 oktober 2021
kl 20:17:20

  • Tema
  • 18 okt

Keramik

Läs mer om Keramik

Axel Salto

Läs mer om Axel Salto
Kunglig Dansk (Royal Copenhagen)