bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Spegel 13796079



*

nr 1379 6079


Mari Simmulson

(1911-2000), Sverige


Spegel, + Vas+ fat. Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby. Längd: 21-33. Höjd: 13 cm


Mari Simmulson, född 1911 av estniska föräldrar i S:t Petersburg, Ryssland, död 2000 i Uppsala, estnisk-svensk målare, karamiker, skulptör, textilkonstnär och tecknare.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 15 februari 2021
kl 19:43:49


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/2 19:38:49 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 15 feb

Keramik

På Tema Keramik hittar du skulpturer, vaser och serviser med mera av keramiker och formgivare som Olle Alberius, Karin Björquist, Ilse Claeson, Ewald Dahlskog, Josef Ekberg, Berndt Friberg, Liisa Hall ...



Läs mer om Keramik

  • Konstnär/Designer

Mari Simmulson

Mari Simmulson, född 1911 av estniska föräldrar i S:t Petersburg, Ryssland, död 2000 i Uppsala, estnisk-svensk målare, karamiker, skulptör, textilkonstnär och tecknare.

Läs mer om Mari Simmulson
  • Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik mari simmulson mari simmulsson mari simulsson spegel svensk keramik svenska keramiker sverige uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby vas
  • 4171 Spegel
    110x50, nutida
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 april kl 20:22
  • 3077 Spegel
    med hylla, teak, 85x42 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 april kl 20:48
  • 3330 Spegel
    metall, Orientalisk, nutida, yttermått inklusive r..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 april kl 19:41
  • 3076 Spegel
    Teak, 1950/60-tal, 66x40 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 april kl 19:51




Ladda ner broschyr