Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Art Glass / Vases 13406241



*

nr 1340 6241


VASES

one pair, art glass, Grön & blå. Height: 42,


ett par, Konstglas, Grön & blå. Höjd: 42 cm


Withdrawn

Auction date:

Monday August 10 2020
at 18:27:27


  • Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: glaskonst grön & blå konstglas vaser
  • 6356 DISH
    Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sweden. Kosta B..//
    Present: SEK 200

    Auction ends
    today
    12 jan at 18:30
  • 3054 SCULPTURE
    Monica Backström (1939-2020), Sweden. Kosta Boda, ..//
     

    Auction ends
    today
    12 jan at 19:23
  • 1019 VASE
    Orrefors expo. Signerad NU 50-54. Height: 23 cm,
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    today
    12 jan at 18:04
  • 6091 VASES
    2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    today
    12 jan at 19:39
  • 6414 VASES
    2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
    Present: SEK 1100

    Auction ends
    today
    12 jan at 19:13




Ladda ner broschyr