bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13568442



*

nr 1356 8442


Spegel

Tenn, 1930,48x27 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 oktober 2020
kl 20:12:41


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/10 14:19:03 1      100 kr
26/10 20:04:32 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar tenn
  • 6444 Spegel
    + konsolbord, Sent 1800-tal. Höjd: 56 + 190
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 feb kl 19:13
  • 6079 Spegel
    + Vas+ fat, Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-200..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    15 feb kl 19:40
500 - Internal server error.

500 - Internal server error.

There is a problem with the resource you are looking for, and it cannot be displayed.




Ladda ner broschyr