bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 14262037



*

nr 1426 2037


Wilhelm Kåge

(1889-1960), Sverige


Vas, Argenta, Gustavsberg. Höjd: 13 cm


Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.

Utrop:

600 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 oktober 2021
kl 19:14:30


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/10 08:41:21 1      450 kr
12/10 08:49:28 2      Vinnande bud



  • Tema
  • 18 okt

Keramik

På Tema Keramik den 30 september hittar du skulpturer, vaser och serviser med mera av keramiker och formgivare som Olle Alberius, Karin Björquist, Ilse Claeson, Ewald Dahlskog, Josef Ekberg, Berndt Fr ...



Läs mer om Keramik

  • Konstnär/Designer

Wilhelm Kåge

Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.

Läs mer om Wilhelm Kåge
  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar skandinavien svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige vas wilhelm kåge
  • 6013 Bordslampor
    Ett par, Doulton Lambeth, föredetta vaser, Höjd: 58cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    31 jan kl 19:34
  • 6069 Fat
    + vas, 2 delar, Kosta Boda, diameter: 30, höjd: 24 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    31 jan kl 19:49
  • 6081 Penselvas
    Kina, 1900-tal. Höjd: 28 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    31 jan kl 18:54
  • 6064 Vas
    + skålar, 3 delar, Böhmen, kristall, Dia 26. Höjd:..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    31 jan kl 18:45
  • 6063 Vas
    Bo-fajans. Gefle, Höjd: 26 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    31 jan kl 18:13
  • 1005 Vas
    Elsa Kock, Hugo Elmqvist gjuteri, Stockholm. Signe..//
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    31 jan kl 20:06




Ladda ner broschyr