Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Vase 4079239



*

nr 407 9239


VASE

Lenght: ()


silver, stplr. ROL Sthlm. S 925 C10 (1977). Sign. Lindståhl, höjd: 19


Estimate:

3000

Sold:

SEK 3600

Auction date:

Monday May 22 2006
at 16:00:01


  • Bid history
Time Bidder Bid
18/4 11:36:59 1      3.000 kr
18/4 15:48:10 2      Vinnande bud
18/4 16:00:20 3      3.500 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: lindståhl rol sthlm silver stplr vas ädelmetall
  • 6067 VASES
    + tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 20:16
  • 6547 VASES
    2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (b. ..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 18:21
  • 6711 VASES
    2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 20:08
  • 6641 VASES
    2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
    Present: SEK 450

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 19:30
  • 6091 VASES
    2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 19:39
  • 6414 VASES
    2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
    Present: SEK 1100

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 19:13




Ladda ner broschyr