Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 10695099



*

nr 1069 5099


Inger Persson

(f. 1936), Sverige


+ 2 skålar, Inger Persson, Rörstrand, Sweden, height: 7 - 21,


VASE, + 2 skålar, Inger Persson, Rörstrand, höjd: 7 - 21


Inger Persson, Swedish ceramist and designer, born 1936.

Estimate:

600

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday November 14 2016
at 20:51:14


  • Bid history
Time Bidder Bid
14/11 18:05:39 1      Vinnande bud



  • Thema-auction
  • Nov 14

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Read more about 50/60-tal

  • Artist/Designer

Inger Persson

Inger Persson, Swedish ceramist and designer, born 1936.

Read more about Inger Persson
  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: inger persson keramik rörstrand skandinavien svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vas
  • 6067 VASES
    + tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    today
    12 jan at 20:16
  • 6547 VASES
    2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (b. ..//
     

    Auction ends
    today
    12 jan at 18:21
  • 6711 VASES
    2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    today
    12 jan at 20:08
  • 6641 VASES
    2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
    Present: SEK 450

    Auction ends
    today
    12 jan at 19:30
  • 6091 VASES
    2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    today
    12 jan at 19:39
  • 6414 VASES
    2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
    Present: SEK 1100

    Auction ends
    today
    12 jan at 19:13




Ladda ner broschyr